Stary dworzec kolejowy zmienił się w miejską dzielnicę. W środku duże drzewa

Dworzec kolejowy Gare Maritime znajduje się w Brukseli. Jeszcze kilka lat temu przyjeżdżały tu pociągi towarowe. Dziś obiekt jest nowoczesnym miejscem wypełnionym przestrzenią biurową. Powstała swego rodzaju zadaszona dzielnica miasta.

Projekt przebudowy budynku przygotowali architekci z pracowni Neutelings Riedijk Architekci. Projektanci określają przebudowany obiekt mianem “miasta, w którym nigdy nie pada”. W przeszłości Gare Maritime był uznawany za największy w Europie dworzec towarowy. Teraz powstała tu przestrzeń dla firm, startupów i usług.

Zewnętrzną, ceglaną konstrukcję poddano dokładnej renowacji. Ogromna hala wymagała wydzielenia przestrzeni dla nowych funkcji. Co ciekawe, architekci postanowili zbudować nowe przestrzenie korzystając z drewna. Architekci zaprojektowali obiekt jako swego rodzaju dzielnicę miasta, która jest integralną częścią Brukseli. Budynek ma 280 metrów długości i 140 metrów szerokości. Składa się z trzech większych i czterech mniejszych stref, które udostępnione zostały mieszkańcom. W sumie kompleks oferuje 45 tysięcy m kw. przestrzeni.

W środku powstało 12 pawilonów, przy których wydzielono szlaki dla pieszych. Te ostatnie przypominają ulice miasta. Ścieżki poprowadzono obok wysp zieleni, na których rosną duże drzewa.


Centralną część przebudowanego dworca stanowi ogromna przestrzeń przypominająca miejski plac. To miejsce spotkań – w przyszłości będą organizowane tu publiczne wydarzenia.

Warto podkreślić kwestie ekologiczne. Budynek jest neutralny energetycznie. Na jego dachu zamontowano panele słoneczne o łącznej powierzchni 17 tysięcy m kw. Obiekt korzysta też ze źródeł geotermalnych, a wykorzystywana woda jest w obiegu zamkniętym. Woda deszczowa jest zbierana i wykorzystywana do podlewania roślin.

Przebudowany dworzec kolejowy znalazł się w finale konkursu Mies van der Rohe Awards 2022, w którym 40 budynków rywalizuje o tytuł najlepszego w Unii Europejskiej. W zestawieniu są architektoniczne realizacje z Polski! To Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (czytaj TUTAJ) oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Czytaj też: Belgia | Cegła | Renowacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

fot. Filip Dujardin, źródło: EUMiesAward