Stary Rynek w Poznaniu. Powstanie Pasaż Kultury i więcej zieleni! [WIZUALIZACJE]

Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego, który wygrała firma Demirug. Jest to pierwsza publiczna prezentacja koncepcji na przebudowę płyty Starego Rynku, a także propozycja stworzenia Pasażu Kultury z ul. Jana Baptysty Quadro!

Koncepcja dotyczy całkowitej przebudowy płyty Starego Rynku. Ma to na celu usprawnienie komunikacji pieszej, a także zaopatrzenie płyty w infrastrukturę potrzebną do organizacji wydarzeń plenerowych, nasadzenia zieleni, czy postawienia małej architektury. Jak zapewnia miasto, Stary Rynek ma stać się jeszcze chętniej odwiedzanym miejscem, gdzie będzie można się zrelaksować i w wygodny sposób zwiedzać najważniejszą część miasta. Obecnie, płyta utrudnia poruszanie się osobom niepełnosprawnym, kobietom w szpilkach, czy matkom z dziećmi. Jednym z pomysłów na rekonstrukcję nawierzchni jest zeszlifowanie „kocich łbów”, na to jednak nie chce zgodzić się konserwator zabytków. Obecnie nie znamy szczegółowych losów płyty Starego Rynku.Bardzo ciekawym elementem jest stworzenie Pasażu Kultury, który ma powstać na ulicy Jana Baptysty Quadro. Będzie to całkowicie nowa jakość wprowadzona do stolicy Wielkopolski. Pasaż zyska automatyczne zadaszenie, które będzie można w zależności od potrzeb otwierać i zamykać. Dzięki temu w miesiącach letnich będziemy mogli spacerować nim „pod gołym niebem”, natomiast w deszczowe dni pasaż będzie chroniony zadaszeniem.

Koszt przebudowy wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych, jednak jak już wiemy niemal na pewno, Unia Europejska przeznaczy na ten cel ponad 30 milionów złotych, które pokryją większość wydatków.

materiały: http://demiurg.com.pl 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły