fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON), źródło: materiały prasowe MON

Sto ławek na 100-lecie Niepodległej. Jedna jest już w Łazienkach Królewskich!

Od kilku miesięcy znamy zwycięski projekt ławki pomnikowej upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, teraz przyszedł czas, aby Ławki Niepodległości stanęły w całej Polsce. Pierwsze z nich już się pojawiają. Jedna jest już w Łazienkach Królewskich. Internauci nie pozostawiają na nich suchej nitki!

Opis samego konkursu, a także zwycięskiego projektu znaleźć można na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, które tak opisuje inicjatywę:

Program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. Wojsko Polskie to nie tylko żołnierze, sprzęt i wyszkolenie, to również kultywowanie tradycji narodowych, orężnych i patriotyzmu. Edukacja historyczna i obywatelska jest ogromnie ważna.

W dalszej kolejności czytamy:

Ławki Niepodległości w sposób godny upamiętnią polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi.Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

W opisie BIP podległemu MON znajdziemy również opinię projektantki, która stworzyła projekt ławek dla Niepodległej:

Zdaniem pani Marty Rosiak, autorki zwycięskiego projektu ławki pomnikowej, historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. – Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają. – wyjaśnia autorka projektu.

Nieco inne zdanie mają Internauci, którzy skrytykowali zarówno sposób przeprowadzenia programu, jak i walory estetyczne. Jak czytamy na stronie Fundacja Wzornictwo i Ład:

Był konkurs, zgłoszono 26 prac. Z regulaminu konkursu, który zorganizowało MON wynika, że: Prace konkursowe będą oceniane przez Sąd Konkursowy (…) do którego powołani będą między innymi:

1) przedstawiciele Ministra Obrony Narodowej,
2) przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej,
3) osoby posiadające kwalifikacje, umożliwiające ocenę zgłoszonych prac konkursowych.

I kto zasiadał w Sądzie? Dwie osoby z MON, Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, Prezes Instytutu J.Piłsudskiego oraz Prezes Związku Artystów Plastyków. Nie było w nim żadnego architekta ani żadnego projektanta z dziedziny wzornictwa przemyslowego.

My również mamy mieszane odczucia związane z wynikiem konkursu, a także docelowym wyglądem ławek. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

źródło:
Fundacja Wzornictwo i Ład:
www.mon.gov.pl/