Stodoła z wycięciem

Stodoła z wycięciem. Drobny detal, który dodaje charakteru.

Stodoła z wycięciem zaprojektowana została przez Alibi Studio. Właściciel zaprosił architektów do współpracy przy przebudowie opuszczonej, drewnianej stodoły, którą pragnął zmienić na przydomowe miejsce spotkań z rodziną i znajomymi. Architekci zaproponowali zachowanie starej bryły, a jej unowocześnienie polegało na zaprojektowaniu geometrycznego wycięcia, które nadaje bryle charakteru i lekkości. 

Alibi Studio ożywiło zniszczoną, opuszczoną od lat stodołę w niewielkiej wsi w stanie Michigan. Najbardziej charakterystycznym elementem wyremontowanego budynku jest nietypowe wycięcie, które tworzy przejście, z którego odwiedzający mogą podziwiać niebo.


Pustka utworzona przez przejście prowadzi do ostrego punktu na froncie stodoły (fasada wschodnia), tuż pod niektórymi elementami konstrukcyjnymi dachu dwuspadowego, następnie rozszerza się w kierunku północno-zachodnim, pozornie przecinając stodołę i wychodząc na północną ścianę. Formalnie one stworzone tak, jakby bardzo wysoki i smukły trójkąt został wytłoczony jako pustka przez stodołę, przecinając elewację i dach.” – tłumaczą architekci z pracowni Alibi Studio

Stodoła z wycięciem, nazwana przez architektów Secret Sky przywróciła życie tradycyjnej, krytej gontem stodole, która wcześniej służyła do przechowywania bydła i maszyn rolniczych. Stodołą znajduje się wśród pól uprawnych w wiosce Port Austin w stanie Michigan.Pracownia starała się zachować jak najwięcej z oryginalnej stodoły, stabilizując ściany fundamentowe naprawiając uszkodzone elementy konstrukcyjne, które zgniły lub zostały zjedzone przez mrówki i korniki. 

Stare stodoły, które stoją wśród krajobrazu, mają silne ikoniczne formy. Wydają się zarówno potężne, jak i małe w porównaniu z szerokim, otwartym niebem, które je otacza. Zależało nam na znalezieniu sposobu na zachowanie silnej obecności i znajomej formy stodoły, ale także na otwarciu budynku na zmiany światła i ciemności, które zachodzą na niebie otaczającym stodołę i pola – dodają architekci

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Renowacja | Drewno | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Alibi Studio / https://www.cathlynnewell.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły