Stok narciarski na dachu elektrowni. Takie rzeczy tylko w…

Niezwykła elektrownia Amager Bakke , która powstanie w Dani będzie spalarnią odpadów przemysłowych i jednocześnie… stokiem narciarskim ! Budowa rozpoczęła się już  w marcu tego roku a zakończenie planowane jest na 2016r. Nowoczesną elektrownię zaprojektowali architekci z pracowni BIG-Bjarke Ingels Grupa.

Kopenhaski zakład będzie przetwarzał na energię elektryczną odpady wytwarzane przez ponad 700.000 mieszkańców i 46.000 firm na terenie miasta i jego obrzeży. Zebranych rocznie 400 tys. ton śmieci zapewni ogrzewanie dla ponad 160 tys. gospodarstw domowych. Dodatkowo 63 tys. z tych gospodarstw otrzyma z elektrowni energię elektryczną. Inwestycja jest elementem planu miasta dotyczącego obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Najwyższa część konstrukcji obiektu będzie wznosić się na wysokość ponad 90 metrów. Stok będzie posiadał 3 rodzaje tras: zielona niebieską i czarną. Na jego szczyt dostać się będzie można dzięki umieszczonej w wieży widokowej windzie. Latem otwarta będzie też ścianka wspinaczkowa oraz taras z piękną panoramą na miasto.

Jest to inwestycja, która z pewnością mocno wpisze się zarówno w krajobraz Dani jak i jej mieszkańców. Powstanie bowiem miejsce przyjazne, pożyteczne, ciekawe, ekologiczne no  i z myślą o mieszkańcach. Ekstra! (ms)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły