Stop Bazgrołom. Wolontariusze z Polski i Ukrainy odmalowali kamienicę na Pradze

„Stop Bazgrołom – Wspólnie zamalowujemy mowę nienawiści”  to akcja zorganizowana przez Centrum Wsparcia Koordynacji  i Fundację Inna Przestrzeń – we współpracy ze stowarzyszeniem Porozumienie dla Pragi i Armią Zbawienia. Celem projektu było usunięcie z przestrzeni publicznej szpecących, wulgarnych i po prostu idiotycznych bazgrołów, które de facto niszczą nasze wspólne dobro. Brawa dla wolontariuszek i wolontariuszy!

Akcja Stop Bazgrołom działa od dłuższego czasu. W tym roku do akcji włączyli się Ukraińcy i Ukrainki, którzy wspólnie z przedstawicielami Centrum Wsparcia Koordynacji, Fundacji Inna Przestrzeń,  Porozumienia dla Pragi i Armii Zbawienia odmalowali jedną z kamienic na warszawskiej Pradze. Jak dodają sami uczestnicy akcji, wydarzenie było nie tylko sposobem na poprawę estetyki okolicy, ale także świetną okazją do wspólnej integracji. Do akcji dołączyli również sami mieszkańcy!


A my wczoraj w polsko-ukraińskim gronie, wspólnie z Dla Pragi i Armia Zbawienia Warszawa zamalowywaliśmy mowę nienawiści i inne bazgroły na fasadzie i w bramie jednego z praskich budynków mieszkalnych. Metamorfoza jest gigantyczna – warto obejrzeć zdjęcia do końca! Patriotyzm to dla nas przede wszystkim dbanie o swoje najbliższe otoczenie i o siebie nawzajem. Bardzo dziękujemy także mieszkankom i mieszkańcom malowanego budynku, którzy poczęstowali nas gorącą herbatą i pomogli w sprzątaniu po akcji!” – czytamy w komunikacie Centrum Wsparcia Koordynacji Warszawa
Stop Bazgrołom ma swoje uzasadnienie, nie tylko estetyczne. Zgodnie z opracowaną przez George’a Kellinga i Catherine Coles już w latach 80. XX w. teorią „rozbitych okien”, tolerowanie m.in. aktów wandalizmu prowadzi z czasem do popełniania przestępstw o poważniejszym charakterze. Późniejsze eksperymenty prowadzone w wielu miastach (w tym w Nowym Jorku) potwierdziły prawdziwość tej teorii. Co więcej – udowodniły także, że działa ona również w drugą stronę, tzn., że zadbana przestrzeń publiczna ma bezpośredni wpływ na lepsze samopoczucie przebywających w niej osób, a także – bezpośrednie przełożenie na poziom bezpieczeństwa i na przestrzeganie norm społecznych. Porozumienie Dla Pragi to bardzo prężnie działający ruch miejski, dla którego jakość przestrzeni publicznej, jej estetyka i dostępność są niezwykle istotne.
źródło / zdjęcia: CWK / Dla Pragi

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły