„Stop Komarom! Witajcie jerzyki!” W Lublinie powieszą pół tysiąca budek lęgowych

To efekt zgłoszonego do budżetu obywatelskiego projektu, w ramach którego jerzyki w Lublinie zyskają kilkaset budek. Ich montaż właśnie się rozpoczął i będzie trwać do 5 maja.

Montaż budek ma na celu ochronę oraz zwiększenie populacji tych ptaków. Ich obecność to korzyść dla mieszkańców. Miasto nie będzie musiało stosować chemicznych oprysków, aby przeciwdziałać latającym owadom.

Końcówka kwietnia i początek maja to okres powrotu jerzyków po okresie zimowym. Budki nie powinny zawisnąć wcześniej, bo istnieje ryzyko, że zasiedlone zostaną przez inne gatunki ptaków. Budki kupiono
w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin” poparły 2003 osoby.

Jerzyki są ptakami bardzo pożytecznymi. Przebywając całymi dniami w powietrzu zjadają olbrzymie ilości dokuczliwych owadów, takich jak komary, muchy, czy meszki. Jeden osobnik może zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie. Zagrożeniem dla jerzyków, które wybrały miasto na miejsce zamieszkania, są prace termomodernizacyjne, podczas których dochodzi do zamurowywania otworów, w których się gnieżdżą. Wieszane przez nas budki lęgowe zapewnią ochronę jerzyków oraz dalszą obecność tych ptaków w naszym mieście – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Początkowo projekt przewidywał montaż 1000 budek, jednak nie wszyscy zarządcy budynków zgodzili się na zamieszczenie ich na elewacjach. Dlatego zakładaną pierwotnie ilość zredukowano do 500 sztuk. Nowe domki dla jerzyków pojawią się na osiedlach: Przyjaźni (4 szt.), Bronowice III Maki (40 szt.), im. M. Karłowicza (28 szt.), im. H. Wieniawskiego (20 szt.), na budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Medyk (20 szt.), Spółdzielni Mieszkaniowej „Choiny” (5 szt.), Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (141 szt.), Spółdzielni Mieszkaniowej Spółdzielca (13 szt.). Swoje ściany udostępni także Zakład Usługowy Wielobranżowy „AD-BUD” Sp z o.o. (3 szt.) oraz miejskie spółki LPEC (28 szt.) i MPWiK (68 szt.). Budki otrzymają również lubelskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy (70 szt.) i UMCS (6 szt.). Zarządcy nieruchomości, którzy nie zdążyli dotychczas zgłosić chęci udziału w akcji, mogą to nadal zrobić pisząc na adres: srodowisko@lublin.eu. Ilość budek jest ograniczona.

fot. Amikosik, źródło: wikimedia.org

Budki najlepiej wieszać po kilka, kilkanaście sztuk razem, wybierając miejsca już zajęte przez jerzyki. Powinny być wieszane na budynkach, na wysokości nie mniejszej niż 5 m nad ziemią od strony północnej, ewentualnie wschodniej. Dobrze jest wykorzystać istniejące już osłony takie jak dach budynku czy parapet, które dadzą dodatkową ochronę przed deszczem. Przestrzeń wokół budki powinna być wolna od przeszkód w postaci kabli, gałęzi drzew, czy innych budynków, co zapewni swobodny dolot.

To jednak nie koniec działań w Lublinie. Następnym krokiem będzie zakup przez urzędników specjalnych schronów dla nietoperzy, które są naturalnymi wrogami tych insektów. Zarządcy i właściciele nieruchomości, w tym osoby prywatne mogą zgłaszać chęć umieszczenia schronów dla nietoperzy na swoich budynkach. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 kwietnia na adres srodowisko@lublin.eu. Schrony dla nietoperzy można wieszać na drzewach.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Lublin | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Lublin