Stardom House Hotel

Stradom House. Pięciogwiazdkowy hotel sieci Marriot powstanie w sąsiedztwie Wawelu

Stradom House – pierwszy w Polsce, ekskluzywny hotel należący do Autograph Collection Hotels by Mariott stanął w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu i już wkrótce przyjmie pierwszych gości.Ta wyjątkowa inwestycja Angel Poland Group obejmuje kamienicę przy ul. Stradomskiej, której historia sięga XIV wieku.

Na przestrzeni lat mieściły się w niej m.in. klasztor, szpital i siedziba dowództwa wojskowego, dlatego dla mieszkańców Krakowa stanowi dziedzictwo dawnej stolicy Polski. O wyjątkowym projekcie, który łączy w sobie ekskluzywną nowoczesność z poszanowaniem ducha historii rozmawiamy z Lionelem Vallą – Hotel General Managerem w Angel Poland Group.

Co czyni Stradom House tak wyjątkowym projektem?
Wizją towarzyszącą projektowaniu Stradom House było stworzenie niepowtarzalnego miejsca tutaj, w Krakowie. Miejsca, w którym ludzie będą mogli swobodnie brać udział w wydarzeniach kulturalnych, korzystać z restauracji, klubu, 5-gwiazdkowego hotelu czy centrum spa & fitness i przestrzeni eventowych. Zespół ekspertów zadbał o płynny przepływ doświadczeń z najwyższą dbałością o szczegóły. Angel Poland Group przenosi filary  swojej marki: kapitał, lokalizację i lifestyle na kolejny poziom. 


Ten wspaniały budynek jest przesiąknięty niezwykłą historią, położony pomiędzy dzielnicą żydowską a królewską. Został zbudowany w XIV wieku, ma bogatą przeszłość, bowiem znajdował się tu kościół, klasztor oraz szpital. Ten liczący 125 pokoi hotel odrodził się na nowo, stając się modną lokalizacją na mapie Krakowa. Położenie Hotelu jest doskonałym miejscem do odkrywania tętniącego życiem miasta. Goście mogą zrelaksować się i wypocząć w „Soli” – nowoczesnym hotelowym spa i centrum fitness. Do swojej dyspozycji mają laboratorium urody – miejsce stworzone do indywidualnych zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem lokalnej soli kamiennej, a także 20-metrowy kryty basen i najnowocześniejsze urządzenia do zabiegów mokrych. Smakoszy zachwyci elegancka restauracja z owocami morza, oferująca połączenie klasycznych dań z menu otwartym na światowe trendy. Dodatkowo w hotelu znajduje się druga restauracja inspirowana wielokulturową kuchnią krajów śródziemnomorskich, dzięki której można doświadczyć wyjątkowych doznań smakowych. Hedwigs – perła hotelu, światowej klasy bar i piwnica z winami mieści się w odrestaurowanej kaplicy, będąc hołdem dla przeszłości budynku.

Skąd pomysł na rewitalizację właśnie tego budynku?
Przede wszystkim lokalizacja. Kamienica Stradom znajduje się w strategicznym miejscu z doskonałą dostępnością, tuż pomiędzy starym miastem a dzielnicą Kazimierz. Ponadto pomimo początkowo złego stanu technicznego, zespół projektowy dostrzegł ogromny potencjał w tym opuszczonym budynku. Jego długa i ciekawa historia była wspaniałym źródłem inspiracji do stworzenia tożsamości tego miejsca na nowo. Idealnie pasowała również do filarów Angel Poland Group.

Budowa nowoczesnego, luksusowego hotelu z poszanowaniem tradycji i historii budynku stanowi duże wyzwanie architektoniczne. W przypadku Stradom House zaprosiliście do współpracy dwa studia architektoniczne. Jak powstawał ten projekt?
Ze względu na charakter i kompleksowość projektu konieczna była współpraca z różnymi firmami. Współpracowaliśmy m.in z brytyjskim studiem Blacksheep oraz hiszpańskim ADC Atelier, przy całym projekcie pomagali nam również nasi lokalni eksperci. Odrestaurowanie opuszczonego budynku z zachowaniem ducha jego pierwotnej architektury jest naprawdę bardzo złożonym procesem. Przeprowadziliśmy wiele badań i ekspertyz, aby odnowić budynek w zgodzie z historią. Stradom stał się esencją powyższego. Efektami ekscytującej pracy przy projekcie łączącym w sobie zadania architektoniczne i wymagania operacyjne są niezrównane doznania, które oferuje Stradom. Przy projekcie pracowało wielu wyspecjalizowanych konsultantów, ich talent był niezbędny do urzeczywistnienia naszej wizji.

Lionel Valla – Hotel General Manager w Angel Poland Group.

Stradom House to coś więcej niż hotel. To budynek z ogromnymi tradycjami, a tego typu inwestycje zawsze wiążą się z różnego typu ograniczeniami i wieloma formalnościami, które wpływają na jego realizację. Jak było w tym przypadku?
Stradom miał szczęście być otoczony zespołem zaangażowanych profesjonalistów. Nie ma łatwych projektów. Renowacja zabytkowego budynku jest niewątpliwie wyzwaniem, jednak efekty prac dały nam naprawdę dużo satysfakcji. Pomimo pewnych trudności, dziś z dumą możemy powiedzieć, że ich ciężka praca się opłaciła. 


Jak przełożył Pan swoje doświadczenie z innych europejskich metropolii na krakowską inwestycję?
Pierwszy etap polegał na zrozumieniu lokalnej kultury, ludzi, Krakowa oraz przeanalizowaniu luk na rynku. Następnie przeanalizowałem różne potencjalne scenariusze, co pozwoliło mi połączyć moje poprzednie doświadczenia i projekty zakończone sukcesem. Ściśle współpracujemy z każdym z interesariuszy w celu przeglądu realizacji i wykonalności, aby opracować konkurencyjny i ewolucyjny model biznesowy.  Istotnym aspektem mojej roli jest proces rekrutacji. Sukces naszego projektu to przede wszystkim ludzie. Moje wieloletnie doświadczenie pozwala mi na dobieranie ekspertów jak najbardziej dopasowanych do realizowanego projektu – razem tworzymy zwycięski zespół. Uważam, że warto brać pod uwagę nastawienie i osobowość, a nie wyłącznie doświadczenie. Wreszcie, przez całą moją karierę, zbudowałem wspaniałą sieć kontaktów i odnoszące sukcesy firmy. Wykorzystuję to,  aby wspierać nasz projekt. 

Kiedy pierwsi goście będą mogli skorzystać z wyjątkowej oferty Stradom House?
Realizacja projektu przebiega pomyślnie. Regularnie podejmujemy nowe wyzwania związane z projektowaniem wnętrz, dopracowując koncepcje tak, aby jak najbardziej podnieść ogólny rezultat projektu. Nasza firma koncentruje się na każdym, nawet najmniejszym szczególe. Obecnie planujemy otwarcie w trzecim kwartale 2022 roku.

Czym oczarował Pana Kraków?
Pozwólcie, że przedstawię to w szerszej perspektywie. Miałem wielkie szczęście pracować w wielu wyjątkowych miejscach na świecie, poznawać wiele państw i kultur. Mam dość wysokie standardy. Jednak praca tutaj w Krakowie była naprawdę wzbogacającym doświadczeniem. Pierwszy raz do Krakowa przyjechałem w maju 2021. Użyję jednego słowa, aby opisać to miasto  – zachwycające. Od otwartości i przyjazności ludzi, przez ogólny styl życia, aż po urok miasta. Uważam, że Kraków to  jedno z 5 najbardziej romantycznych miast w Europie. Często opisuję to miejsce jako idealną mieszankę Placu św. Marka w Wenecji i czeskiej Pragi. Przewiduję obiecującą przyszłość dla rozwoju branży turystycznej w Polsce. Jestem zaskoczony stylem życia w Polsce, który został utracony w wielu innych krajach europejskich. Dlatego z przyjemnością będę promować tę destynację na świecie. Możecie mnie zaliczyć do grona ambasadorów Krakowa.  

Dziękujemy za rozmowę.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Hotel | Renowacja | Zabytek | Historia | Kraków

źródło: Materiał Prasowy / https://autograph-hotels.marriott.com / angelpolandgroup.com