Streetartowe prace inspirowane futuryzmem i twórczością Lema. Powstały właśnie w Krakowie!

Warsztaty edukacyjne, wystawy dzieł sztuki i nowych technologii, projekcje filmowe, debaty i niezwykłe widowisko muzyczne – to wszystko składa się na wszechstronny program 2. edycji festiwalu Bomba Megabitowa, który trwa właśnie w Krakowie. W jego ramach zorganizowana została też nietypowa kampania outdoorowa. Dzięki niej na pięciu słupach w centrum Krakowa pojawiły się niepowtarzalne streetartowe prace krakowskich twórców.
Wszystkie dzieła są inspirowane futuryzmem, twórczością Stanisława Lema oraz utopią solarpunkową. – Wielkoformatowe prace powstają w przestrzeni miejskiej Krakowa z wykorzystaniem takich form malarskich jak kolaż, malowanie od szablonu, malowanie sprayem, pisakami czy farbami akrylowymi – mówi Katarzyna Jakubowiak z KBF.
Jednym z twórców zaangażowanych w projekt jest Mikołaj Rejs w kooperacji z Jagnagną. Mikołaj Rejs to artysta, który od końca lat 90. jest aktywny w sferze sztuki ulicy. Zajmuje się również edukacją artystyczną oraz społeczną funkcją sztuki. W ramach akcji organizowanej przy okazji festiwalu Bomba Megabitowa odmienił oblicze słupów przy ul. Lubicz 22 i Alei Krasińskiego. Dzieła na nich przedstawione przypominają o zagrożeniach czyhających w Internecie.

– Mural przy ul. Lubicz przedstawia dwie stacje-portale oraz postaci połączone siecią neuronalną porównywaną właśnie do sieci komputerowej. Znajduje się tu również odniesienie do świadomości zbiorowej oraz poruszanych we wcześniejszych powieściach Stanisława Lema „Bomb Miłosierdzia Bliźniego”, czyli takich, które tworzą w ludziach empatię i dobre nastawienie do drugiego człowieka. W czasach kiedy technologia nas pochłania zatracamy się w świecie wirtualnym i nie widzimy drugiego człowieka, dlatego (dosłownie i w przenośni) takie bomby byłyby bardzo przydatne – opisuje Katarzyna Jakubowiak.
Oprócz Mikołaja Rejsa do współpracy zostali zaproszeni także Łukasz Habiera NAWER (który pomalował słup przy ul. Madalińskiego), Artur Wabik (róg ulic Smoleńsk i Bożego Miłosierdzia) oraz Michał Róg FUNK! (róg ulicy Powiśle i placu Na Groblach).
Streetartowe prace będą eksponowane w przestrzeni miejskiej do 15 września. Warto wybrać się na spacer ich szlakiem, ale równie warto zapoznać się z programem festiwalu Bomba Megabitowa (jest on dostępny na bombamegabitowa.com). To wydarzenie łączące światy kultury, nauki i technologii, zainaugurowane w roku 2021 w stulecie urodzin Stanisława Lema, wybitnego pisarza, filozofa i futurologa, najpopularniejszego polskiego autora wszechczasów jest organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Instytut Polska Przyszłości.
Tekst: Tomasz Kobylański
zdjęcia: Jacek Kabziński / materiały KBF
Zobacz również: Murale | Sztuka | Kraków | Architektura