Ceglany, opuszczony budynek, do tego duże przeszklenia, drewno i mnóstwo książek. Wszystko to w celu promowania czytelnictwa i zachęcania młodych mieszkańców Alabamy do wypożyczania książek.

Projekt powstał dzięki programowi Rural Studio, które ma za zadanie wspierać czytelnictwo w małych miasteczkach i wsiach. Brali w nim udział studenci piątego roku architektury z Auburn University. Zadaniem było przeprojektowanie zabytkowego budynku banku. Placówka pełniła swoją funkcję od 1900, aż do końca XX wieku. W 1993 roku postanowiono zamknąć bank, a w jego miejsce otworzyć miejsce użyteczności publicznej. Postawiono na czytelnię połączoną z biblioteką, której brakowało w miasteczku Newbern.

The Old Bank Building, który jest historycznym punktem na mapie Newbern, mogliśmy przebudować dzięki szczodrości jednej z rodzin tu mieszkających. To oni wyłożyli pieniądze i zaoferowali pomoc

Dzięki współpracy mieszkańców, sponsorów, a także studentom uniwersytetum, liczące niecałe 200 mieszkańców miasteczko, ma jedną z najładniejszych bibliotek w stanie Alabama.