Studenci Politechniki Łódzkiej opracowali tanią, bioniczną protezę dłoni

Protezę zaprojektowali Ivan Iziumjov i Kacper Kopycki, studenci IV roku Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Swój projekt zgłosili do organizowanego w Turcji konkursu Red Bull Basement.

Studenci z Łodzi rywalizowali z czterema tysiącami projektów zgłoszonych z całego świata. W finale konkursu organizowanym w Stambule będą jedynymi reprezentantami Polski. Ich projekt to Simple Bionics, który trafił do finału zmierzy się z 44 innymi projektami. Studenci chcieli zaprojektować protezę, której koszt produkcji nie przekroczy 300 euro. Obecnie najtańsze protezy na rynku są 25-krotnie droższe. Dlatego projekt studentów z Łodzi może zrewolucjonizować rynek i ułatwić życie wielu osobom na świecie.

Ivan Iziumov jest programistą specjalizującym się w tworzeniu i uczeniu sieci neuronowych. Już w liceum interesował się protezami kończyn.

Do stworzenia protezy zainspirowała mnie przed laty gra komputerowa Deus EX. Zafascynowała mnie wizja integracji technologii z ciałem człowieka, dlatego zacząłem zgłębiać wiedzę na ten temat. Chciałbym w przyszłości tworzyć różnego rodzaju protezy czy implanty, jak najlepiej wspierające osoby, którym są one niezbędne do normalnego życia – tłumaczy Ivan.


Kacper Kopycki wspomaga Ivana w zagadnieniach z obszaru mechatroniki, elektroniki i napędów elektrycznych. Jego pasją jest filmowanie i fotografowanie, dlatego dodatkowo zajmuje się promocją projektu.

Nasze rozwiązanie ma charakter rewolucyjny, choć są już w sprzedaży protezy bioniczne, czyli takie, w których ruch palców sterowany jest sygnałami z napinanych mięśni. My wykonamy części konstrukcyjne bionicznej protezy dłoni przy użyciu druku 3D, co znacznie zmniejszy jej koszt – będzie ona ponad 20 razy tańsza od tych dostępnych obecnie na rynku – mówi Kacper.

Czytaj też: Łódź | Zdrowie | Ciekawostki | Technologia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Politechnika Łódzka

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły