Studenci stworzyli 5 mebli miejskich dla Poznania. Są świetne!

Let’s play! – pod tym zachęcającym do zabawy hasłem odbyła się 10. edycja międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for Wood w Poznaniu. Ponad 50 studentów kierunków projektowych z Polski, Niemiec i Francji, we współpracy z doświadczonymi architektami i projektantami, zaprojektowało i wykonało 5 mebli miejskich dedykowanych mieszkańcom Poznania, a w szczególności najmłodszym odbiorcom.

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty projektowe, zapoczątkowane w 2015 roku, dedykowane studentom kierunków architektonicznych i projektowych, zainteresowanych nie tylko dobrym designem, ale przede wszystkim faktyczną realizacją swoich projektów. Ideą wydarzenia jest stworzenie funkcjonalnych mebli miejskich z drewna oraz przybliżenie młodym twórcom wszystkich aspektów ich przyszłej pracy zawodowej – od tworzenia przemyślanych koncepcji poprzez konsultacje z odbiorcami projektów, prezentację przed inwestorami i własnoręczne wykonywanie własnej koncepcji.

Uczestnicy warsztatów, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, pod okiem architektów z Polski i zagranicy, tworzą meble miejskie i instalacje odpowiadające na konkretne zapotrzebowania lokalnych społeczności. Podczas ponad tygodniowej pracy studenci mają możliwość przeprowadzenia badań terenowych, poznania przyszłych użytkowników swoich projektów i ich potrzeb, a także nauki pracy w zespole projektowym pod presją czasu, prezentowania swoich idei, tworzenia budżetu dla swojego projektu oraz budowania drewnianych konstrukcji we współpracy z doświadczonymi stolarzami.

Tegoroczna 10. edycja projektu odbyła się w lipcu w Poznaniu pod hasłem – Let’s play! Ponad 50 uczestników z Polski, Niemiec i Francji zmierzyło się z wyzwaniem, jakim było stworzenie czterech mebli miejskich na terenie Dziecińca pod Słońcem oraz jednego obiektu na terenie lasu w Głuszynie. “Dzieciniec pod Słońcem” to ogród jordanowski, zlokalizowany między Drogą Dębińską a Wartą w Poznaniu, na którego terenie znajduje się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. W historycznej przestrzeni ogrodu jordanowskiego uczestnicy warsztatów Mood for Wood zaproponowali cztery meble miejskie.

Koła teatralne i filmowe są jednymi z kluczowych aktywności artystycznych, w których specjalizuje się Dzieciniec pod Słońcem. Dla młodzieży aktywnie działającej w tych kołach zainteresowań projektowała grupa studentów  prowadzona przez niemieckiego architekta – Nilsa Wenka. W wyniku rozmów z przyszłymi odbiorcami oraz przedstawicielami konserwatora zabytków powstała scena letnia o powierzchni – 32 m2. Mebel  łączy elementy tradycyjnej sceny teatralnej, podestu scenicznego oraz konstrukcji dającej wiele możliwości aranżacji teatralnych dekoracji, zadaszenia oraz scenografii. usytuowanie mebla daje możliwość organizowania spektakli o różnych porach dnia- zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i wieczorami, zapewniając komfort widowni oraz występującym artystom. Prosta forma konstrukcji nawiązuje do istniejącego historycznego osiowego układu ogrodu Dziecińca pod Słońcem.


W okolicy placu zabaw powstała kolejna konstrukcja. Na czele drugiej grupy stanął francuski projektant Martial Marquet. Zadaniem zespołu było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla aktywności plastycznych. W odpowiedzi na to wyzwanie powstał mebel składający się z 3 elementów: ławki – w kształcie koła, długiego stołu oraz schodów. Okrągła ławka nie tylko nadaje tożsamość konstrukcji, ale także pozwala na organizację w tym miejscu działań grupowych – rozmów o sztuce, wykładów, spotkań z zaproszonymi artystami. Stwarza pół intymną przestrzeń, która pomaga się wyciszyć i skoncentrować. Drugi element – długi stół, daje dzieciom możliwość siedzenia obok siebie, interakcji, wspólnego tworzenia podczas  bardziej tradycyjnych zajęć plastycznych. Ostatnim elementem konstrukcji są schody – mini audytorium, które wykorzystywane podczas zajęć plastycznych zmieniają perspektywę młodych twórców na zabytkowy budynek Dziecińca, rzeźbę Edwada Haupta “ Macierzyństwo” oraz otaczającą przyrodę.

Zadaniem grupy prowadzonej przez syryjskiego architekta z Berlina – Yassera Almaamoun było stworzenie mebli piknikowych i warsztatowych dla podopiecznych MDK 1. Powstały trzy duże stoły – które dają możliwość spędzania wspólnie czasu nie tylko dzieciom i  młodzieży, korzystających z oferty artystycznej i edukacyjnej Dziecińca pod Słońcem, ale także rodzinom oraz większym grupom, które tłumnie zwłaszcza w weekendy odwiedzają ogród. Trzy powstałe stoły różnią się wielkością – długością i szerokością blatów – dając różne możliwości wykorzystania. Największy stół, z łatwością mieści 16 osób i tworzy idealne  miejsce na zajęcia plastyczne lub literackie, a także duże spotkania grupowe. Środkowy stół to miejsce dla 6-8 osób – idealne miejsce na sobotni piknik dla rodziny, a najmniejszy 4 osoby- stworzony został dla rodziców.

Czwartym meblem powstałym w ramach warsztatów jest ścieżka aktywności dla dzieci TTT. To projekt grupy studentów kierowanych przez biuro Otamto. Ścieżka TTT to przestrzeń odkrywania, wspinania i zabawy. Ma zachęcać najmłodszych do kreatywności, aby zawłaszczyć i reinterpretować przestrzeń ogrodu. Figuratywny i niesymetryczny wygląd trzech powstałych elementów otwiera szerokie pole interpretacji. Jedną z możliwych jest interpretacja żywiołów jako zwierząt i zobaczenie w powstałych formach krokodyla, patyczaka i jaka.

Ostatnią grupą przewodził warszawski architekt Karol Szparkowski. Był to jedyny projekt, który powstał poza terenem Dziecińca pod Słońcem. Zadaniem grupy było stworzenie mebla do obserwacji przyrody, w dolinie Głuszyny w pobliżu cieków wodnych Głuszynka i Głuszec. Mebel powstał w miejscu otoczonym przez sosnowe lasy, łąki i torfowiska, jest to częste miejsce spacerów lokalnych mieszkańców, wędrowców i rowerzystów.

Projektantom zależało na stworzeniu pół intymnej przestrzeni, dającej poczucie bezpieczeństwa, i możliwość kontemplacji przyrody poprzez różne zmysły – stąd forma lekko pochylonego gniazda. Autorzy chcieli uwzględnić wagę obserwacji przyrody jako całości – zarówno w skali makro jak i mikro. Stojąc na szczycie schodów lub siedząc na ławce można zobaczyć i podziwiać widoki wokół gniazda – zwłaszcza krajobrazy torfowiska i tworzących się w dolinie Głuszca mgieł, otaczające konstrukcję sosny, czy obserwować przelatujące ptaki.

źródło: Mood for wood

Czytaj też: Drewno | Poznań | Meble | Meble miejskie | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie