Zabudowania Fabryki Wyrobów Metalowych „Metalik” w Warszawie, fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Studenci z Polski w finale konkursu Saint-Gobain Architecture Students Contest

Zbliża się finał międzynarodowego konkursu architektonicznego Saint-Gobain Architecture Students Contest. W najnowszej edycji o zwycięstwo walczą trzy dwuosobowe zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Śląskiej. Zadaniem studentów było przygotowanie projektu rewitalizacji fragmentu zaniedbanej działki obok Dworca Wschodniego w Warszawie oraz remontu starej fabryki.

Po raz pierwszy w historii konkursu jego finał odbędzie się w Polsce. Warszawa będzie gościć kilkuset finalistów z ponad 40 krajów, reprezentujących najlepsze ośrodki akademickie na świecie, których zadaniem był koncept architektoniczny dotyczący Warszawy.

Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann pod opieką dra inż. arch. Tomasza Głowackiego z Politechniki Wrocławskiej zwyciężyły w krajowych finałach organizowanego od 2004 roku przez Grupę Saint-Gobain, globalnego Architecture Students Contest. Drugie miejsce zajęli studenci Politechniki Śląskiej – Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa, pod opieką dra inż. arch. Andrzeja Dudy, a trzecie – Aleksandra Stępniowska i Wojciech Bandyk również z Politechniki Wrocławskiej pod okiem opiekuna zwycięzców polskich finałów konkursu. Wszystkie trzy zespoły zakwalifikowały się do światowego finału, który zorganizowany będzie w czerwcu w Warszawie. Wcześniej finały organizowane były między innymi w Saint-Denis, Mediolanie i Dubaju.

Formuła konkursu już od pierwszej edycji zakłada opracowanie projektu architektonicznego zagospodarowania wyznaczonego przez organizatorów miejsca. W tej edycji blisko trzy tysiące studentów z całego świata projektowało metamorfozę działki w sąsiedztwie Dworca Wschodniego w Warszawie. Na najlepsze oceny mogły liczyć projekty, które wyróżniają się innowacyjnością i wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, w myśl celu nadrzędnego „Making the world a better home” (z ang. czynienie świata lepszym miejscem do życia).

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu koncepcji rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. Na działce tej stoi budynek dawnej fabryki, który jest objęty ochroną konserwatora zabytków, dlatego studenci musieli zaprojektować jej renowację. Dodatkowo musieli zaprojektować komercyjny akademik zlokalizowany w sąsiedztwie. Proponowane rozwiązania musza być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030.

Działka obok Dworca Wschodniego w Warszawie:


Architecture Students Contest to globalny i w pełni profesjonalny konkurs architektoniczny. Studenci pod okiem opiekunów merytorycznych ze swoich uczelni stają przed zadaniem takim, z jakim spotkaliby się zawodowi architekci. Dzięki temu zyskują bezcenne doświadczenie, od razu w kontekście międzynarodowym o najwyższym możliwym zasięgu – mówi Michał Ciesielski, przewodniczący jury krajowego finału konkursu.

Zgłaszane projekty oceniane są według jednolitych kryteriów na całym świecie – najpierw w finałach krajowych, a następnie w finale globalnym. Pod uwagę brane są jakość architektoniczna projektu i zgodność z planem zagospodarowania i założeniami inwestycji, spełnienie kryteriów technicznych, detale konstrukcyjne i prawidłowe zastosowanie produktów i systemów uwzględnionych w projektach.

Przyszli architekci prócz zebrania doświadczeń walczą o nagrody finansowe (w finale krajowym w Polsce główna nagroda to pięć tysięcy złotych, a globalnym – pięć tysięcy euro), ale przede wszystkim o rozwój swojej kariery zawodowej.

Zwyciężczyniami edycji 2019 Architecture Students Contest z finałem we włoskim Mediolanie zostały Polki – Anna Barwińska i Joanna Klimasz z Politechniki Śląskiej, które po jego wygraniu i pokonaniu tysięcy konkurentów z całego świata założyły własną pracownię architektoniczną.

O szczegółach tegorocznego zadania konkursowego dowiecie się oglądając krótkie wideo:

Od lat, jako organizatorzy konkursu, staramy się stworzyć przestrzeń do rozwoju dla młodych, utalentowanych, przyszłych architektów. Przykład polskich zwyciężczyń pokazuje, że ten cel udaje się zrealizować. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to właśnie architekci teraz i w przyszłości będą przekładać nasze marzenia na rzeczywistość, która nas otacza, dlatego wszyscy powinniśmy sobie życzyć, aby byli specjalistami z najwyższej możliwej półki – podsumowuje Michał Ciesielski.

W polskim finale, prócz trzech nagród głównych gwarantujących udział w finale globalnym, przyznano trzy wyróżnienia.

W kategorii Zrównoważony Rozwój Jury wyróżniło projekt Pauliny Góreckiej z Politechniki Krakowskiej, która przygotowała pracę konkursową pod okiem dra inż. arch. Wojciecha Wicher, profesora Politechniki Krakowskiej. Roksana Gleizner i Agnieszka Laska z Politechniki Wrocławskiej pod opieką dr inż. arch. Anny Berbesz zostały wyróżnione w kategorii Design, natomiast Katarzyna Kowalczyk z Politechniki Śląskiej, której opiekunem był dr inż. arch. Andrzej Duda zdobyła wyróżnienie w kategorii Innowacje.

Globalny finał Architecture Students Contest odbędzie się w Warszawie, od 8 – 10 czerwca br. Organizatorzy nie ujawniają na tym etapie wizualizacji prac zwycięzców krajowych, ponieważ finały narodowe odbywają się w różnym czasie, a nagrodzone prace będą brały udział w finale globalnym.

Partnerami konkursu są World Green Building Council, Ambasada Francji w Polsce, Miasto Stołeczne Warszawa i One-Click LCA.

Architecture Students Contest to międzynarodowy konkurs architektoniczny o zasięgu globalnym organizowany od 2004 roku przez Grupę Saint-Gobain. Co roku bierze w nim udział blisko trzy tysiące studentów architektury z 40 krajów, reprezentujących ponad 200 uczelni wyższych. W organizowanej raz do roku edycji konkursu uczestnicy stają przed zadaniem rewitalizacji rzeczywistego obszaru wyznaczonego przez organizatorów w jednym z miast na świecie. W latach poprzednich były to m.in. Paryż, Madryt, Mediolan i Dubaj. W tym roku to Warszawa, gdzie w dniach 8-10 czerwca odbędzie się również globalny finał konkursu.

Saint-Gobain, światowy lider w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. Zintegrowane rozwiązania w zakresie renowacji budynków publicznych i prywatnych, lekkiego budownictwa oraz dekarbonizacji budownictwa i przemysłu są opracowywane w procesie ciągłej innowacji i zapewniają zrównoważony rozwój i efektywność. Zobowiązanie Grupy wyrażone jest w jej celu nadrzędnym: “MAKING THE WORLD A BETTER HOME”.

Czytaj też: Wydarzenia  | Warszawa | Ciekawostki | Renowacja | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Zabudowania Fabryki Wyrobów Metalowych „Metalik” w Warszawie, fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja CC 3.0

źródło: materiały prasowe organizatora

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły