Studenci z Wrocławia stworzyli bezzałogowy samolot i wygrali zawody w USA

To spory sukces. W zawodach uczestniczyli członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, którzy zaprojektowali bezzałogowy samolot i zwyciężyli zawody dla młodych konstruktorów lotniczych SAE Aero Design East.

Osiągnięć było kilka. Studenci z Wrocławia zwyciężyli w jednej kategorii oraz zajęli drugie miejsce w kolejnej. Konkurs zorganizowano w Teksasie, a uczestniczyło w nim 58 studenckich drużyn z całego świata.

W pierwszej kategorii musieli zaprojektować i skonstruować bezzałogowy samolot o rozpiętości skrzydeł wynoszącej nieco ponad 3 metry. Samolot mógł napędzać silnik elektryczny o mocy do 750 W. Konkurencja polegała na symulowania misji transportu wody w trudno dostępnych terenach. Taki transport miał pomóc w walce z pożarem. Maszyna musiała w kilku lotach przewieźć butelki z wodą, którą po lądowaniu studenci musieli przelać do zbiornika. Za każdym razem samolot transportował też elementy, które finalnie posłużyły do skonstruowania łazika. Zadaniem tego ostatniego było przewiezienie zgromadzonej wody przez tor przeszkód i dotarcie do wyznaczonego punkntu.

Studenci z AKL na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapracowali, zdobywając: pierwsze miejsce za wykonanie misji, drugie za prezentację techniczną.


W kolejnej konkurencji musieli zaprojektować i zbudować mniejszy samolot o rozpiętości skrzydeł nieco ponad 100 cm. Maszyna musiała startować z platformy o długości 274 cm. To tak, jakby samolot startował z długiego stołu. W czasie zawodów konstrukcja musiała szybko oderwać się od platformy i nie dotknąć podłoża po starcie – a do tego zabrać ze sobą jak największy ładunek. W tym roku były nim kartonowe pudełka i stalowe płytki. Samolot miał też jak najszybciej dotrzeć na dystans 91 m, tam zakręcić i wylądować bez uszczerbku.

Studenci Politechniki Wrocławskiej wywalczyli srebro w tej konkurencji zajmując też drugie miejsca za wykonanie misji i za prezentację techniczną. Gratulujemy!

źródło: Politechnika Wrocławska, Akademicki Klub Lotniczy PWr

Czytaj też: Technologia | Ciekawostki | Edukacja | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie