Stworzył sztuczną tęczę i zamknął ją w muzeum. Poznajcie projekt Plexus no. 35

Kolorową instalację stworzył meksykański artysta Gabriel Dawe. Można ją zobaczyć w Toledo Museum of Art.

Projektant wykorzystał wiedzę zjawiska rozszczepiania światła. Chcąc stworzyć sztuczną tęczę nie sięgnął jednak po krople wody, ale po specjalną nić. Instalacja stanęła w centralnej części muzeum, przez co stała się jednym z najchętniej oglądanych eksponatów. 

Tęcza, którą stworzył artysta nie jest wynikiem załamania światła. To iluzja, którą stworzył skrupulatnie montując kilkanaście tysięcy fragmentów nici. Dodatkowo artysta umieścił ją tuż przed świetlikiem, przez co można odnieść wrażenie, że to naturalny efekt promieni słonecznych.

Delikatność materiału sprawia, że ta eteryczna instalacja niemal znika nam z oczu pozostawiając poświatę barw. Ta mgła kolorów symbolicznie nawiązuje do dążenia do zmaterializowania światła. Nadaje mu gęstość i przybliża człowieka do poznania czegoś, co na co dzień jest niedostępne – tłumaczy Gabriel Dawe.


Instalacja nosi nazwę Plexus no. 35 i w muzeum w Toledo stanęła już w 2016 r. Pierwotnie zakładano, że tęcza będzie dziełem tymczasowym, jednak tak spodobała się gościom muzeum, że administracja postanowiła zachować dzieło sztuki na dłużej.

zdjęcia: Andrew Weber / Toledo Musuem of Art