Stworzyli krzesło, by uczcić Solpol we Wrocławiu

Krzesło Honza marki Take Me Home zaprojektowali Przemysław Słowik i Szymon Hanczar z pracowni hanczarstudio. Krzesło zdobyło tytuł must have 2022 podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Teraz projektanci pokazali jego specjalną wersję, która przywodzi na myśl kolorowe lata 90. oraz budynek Solpol we Wrocławiu.

Lata 90. przyniosły Polakom powiew wielkich zmian, nadziei, wolności i odreagowania od siermiężnego PRL-u. Zmiany te objawiały się we wszystkich dziedzinach życia, ale najbardziej spektakularnie w sztuce, szczególnie w sztukach projektowych. Projektanci z hanczarstudio postanowili uczcić zdobycie przez zaprojektowane przez nich krzesło Honza marki ‘Take Me HOME’ tytułu must have 2022. Stworzyli specjalną wersji mebla.

Seria siedzisk Honza marki ‘Take Me HOME’ została wdrożona do produkcji w 2021 r. Jej charakterystycznymi walorami są mięsiste, drewniane wałki elementów konstrukcyjnych, zakończone wyobleniami oparcia czy półokręgiem siedziska. Króluje tu okrąg w różnych skalach. Pierwowzór mebli – zresztą bardzo zbliżony do finalnych wzorów – powstał w 2019, a prace wdrożeniowe trwały półtorej roku.

W tegorocznej edycji plebiscytu must have Łódź Design Festiwal, krzesło z serii Honza zostało wyróżnione wraz z 75 innymi projektami czołowych polskich projektantów. Szymon Hanczar i Przemysław Słowik, autorzy serii Honza, postanowili z tej okazji stworzyć wyjątkową edycję krzeseł. Zainspirowani wielobarwnością i pastelową gamą barw, nawiązali do swoistego folkloru modowego, jaki pamiętamy z lat 90. Jednocześnie swoim konceptualnym działaniem oddali hołd jednemu z bardziej znanych, a jednocześnie kontrowersyjnych wrocławskich budynków, jakim był Solpol autorstwa Wojciecha Jarząbka, ojca wrocławskiego postmodernizmu.

Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się w czasie z rozpoczęciem rozbiórki Solpolu. Zareagowaliśmy więc spontanicznie – przez ostatnich kilka lat to był gorący temat nie tylko we Wrocławiu. Sam obiekt miał równie wielu zagorzałych zwolenników, co zdecydowanych przeciwników. Ci pierwsi, w tym również my i niemal całe polskie środowisko projektowo-architektoniczne, wierzyli że do rozbiórki nie dojdzie. Kiedy jednak teren został ogrodzony, a prace rozbiórkowe rozpoczęte, było wiadomo, że to już historia. Wielka szkoda, że nie uznano go za architektoniczne ‘must have’ – mówi jeden z projektantów.

fot. Maciej Lulko

“Sweet 90” to konceptualne działanie ograniczające się póki co do wizualizacji, choć w planach jest powstanie kilku fizycznie istniejących egzemplarzy tej specjalnej wersji Honzy. Autorzy z jednej strony chcieli uczcić wyróżnienie w konkursie, ale przede wszystkim uhonorować budynek, który wyjątkowo oddawał ducha lat 90. , a niestety znika właśnie bezpowrotnie z mapy stolicy Dolnego Śląska.

O wyburzeniu budynku Solpol pisaliśmy w artykule TUTAJ. A jeśli wybieracie się na Łódź Design Festival to zachęcamy do lektury naszego przewodnika. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w tym roku. Czytaj TUTAJ.

Czytaj też: Meble | Ciekawostki | Drewno | Wrocław | whiteMAD na Instagramie

źródło: hanczarstudio