Stworzyli pierwszy na świecie zegarek z tarczą z Alfabetem Braille’a

Zegarek o nazwie Dot jest genialny w swej prostocie. Na jego tarczy zamontowano specjalny system, który umożliwia osobom niewidomym sprawdzenie aktualnej godziny.

Urządzenie stworzyła firma Dot, która chciała w ten sposób zniwelować problem określania aktualnej pory dnia przez osoby niewidzące. Do tej pory osoby te były w tej kwestii skazane na pomoc osób trzecich lub zegarki z systemem głosowym. Te ostatnie jednak nie dają komfortu używania ponieważ każde sprawdzenie aktualnej godziny wiązało się z emisją głośnego komunikatu głosowego. Zegarek Dot niweluje ten problem.

Mechanizm zegarka potrafi wypychać specjalne wskaźniki, które delikatnie wysuwają się z tarczy i umożliwiają rozpoznanie kształtu. Doskonale widać to na tym gifie:

Alfabet Braille’a to system zapisywania i odczytywania teksów, który stworzył Louis Braille. Francuz stworzył go już 200 lat temu dlatego, że sam oślepł w dzieciństwie w wyniku wypadku. Alfabet oparty jest na wojskowym systemie, który umożliwia odczytywanie rozkazów nawet w totalnej ciemności.

zdjęcia: dotincorp.com