Stworzyły tu świetny klimat. Mieszkanie na Starej Ochocie w Warszawie

Mieszkanie urządzone zostało w kamienicy na Starej Ochocie w Warszawie. Wnętrze utrzymane jest w ciepłej kolorystyce z dominacją różu i odcieni zieleni. To nowa realizacja pracowni pigalopus, którą prowadzą Malwina Borowiec i Karolina Chodur.

Właścicielom zależało na stworzeniu subtelnej przestrzeni, którą wypełnią zgromadzoną na przestrzeni lat sztuką – ceramiką, malarstwem i fotografią. Kluczowym zabiegiem projektantek było otwarcie przestrzeni od ciemnego przedsionka na salon i oddzielenie funkcji za pomocą ażurowego drewnianego regału zamiast ścian działowych. Pozwoliło to doświetlić wnętrze holu wejściowego oraz powiększyć optycznie część dzienną. Wnętrze salonu eksponuje wielkoformatowy obraz Jakuba Glińskiego, a akcent kolorystyczny podkreśla wnękę jadalnianą wydzieloną kolorem różowym. Drewniana zabudowa meblowa ściany salonu tworzy spójny język z ażurowym zamknięciem holu wejściowego. Część wypoczynkową salonu dopełnia kompozycja z pięknych lamp HAY, które zostały zawieszone na różnych wysokościach. Plusem jest też jodełka, która zdobi podłogę.

W mieszkaniu przewidziane zostały dwa niezależne miejsca do pracy z domu, z zapewnieniem odpowiedniego komfortu i spokoju. Pierwsza w dedykowanym gabinecie przy kuchni, druga w sypialni. W korytarzu prowadzącym do kuchni i gabinetu, miejsce które pierwotnie zabudowane było szafami gospodarczymi, wykorzystałyśmy na lokalizację pojemnej biblioteki. Właściciele posiadają pokaźną kolekcję książek i albumów, pomieszczenie ich było nie lada wyzwaniem projektowym. Regał z książkami kontynuowany jest w gabinecie w tym samym kolorze i dopasowanej formie – opisują autorki projektu.

Zabudowę kuchni ograniczono do minimum, a wyższą zabudowę lodówki schowano we wnęce, by zapewnić jak najlepiej doświetloną przestrzeń do gotowania. Niewielkie pomieszczenie optycznie powiększa wielkoformatowe lustro zgrane z meblami kuchennymi. Całość uzupełnia ekspozycja szkła użytkowego i ceramiki umieszczoną na wąskim regale przy wnęce spiżarkowej. W kuchni znajduje się również stół kuchenny z klimatyczną lampą Flowerpot, dającą przyjemne, miękkie światło.


Łazienka i pomieszczenie WC, wykończone zostały przy użyciu nowoczesnych kafli o vintagowej teksturze, przypominającej wzory płytek pieców kaflowych. Te rozdzielone, osobne pomieszczenia zwiększają funkcjonalność mieszkania.

Do sypialni prowadzą odnowione drewniane dwuskrzydłowe drzwi z ornamentowym szkleniem. Oprócz przestrzeni wypoczynku została zaaranżowana również przestrzeń do pracy wraz z dalszą częścią biblioteki. Kolekcja książek wypełniła klasyczny regał String.

Projekt mieszkania został oparty na wykorzystaniu dwóch motywów przewodnich – wnęk kolorystycznych oraz prostego gridu. Podziały pionowe i poziome mebli, tworzą ciekawe wzory w różnych częściach mieszkania, mieszając się kolorami, materiałami i ażurowością w zależności od lokalizacji.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Drewno | Detal | whiteMAD na Instagramie

fot. Migdał / Magda Wołk, Michał Niemyjski, źródło: pigalopus