Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

Czym charakteryzuje się styl prowansalski? Styl prowansalski we wnętrzach nawiązuje do klimatu, który panuje na południu Francji. Warto jednak dodać, że nieco idealizuje i koloryzuje rzeczywistość. Niemniej pozwala poczuć atmosferę Prowansji, a w wystroju można odnaleźć jej najważniejsze symbole i akcenty.

Wnętrza w stylu prowansalskim są przytulne i jasne. Nie brakuje w nich naturalnych materiałów, roślin charakterystycznych dla Prowansji, subtelnych wzorów i starannie dobranych dekoracji. Ważny jest tutaj umiar – przesada może przytłoczyć pomieszczenie, a tym samym odebrać mu cały urok i sielską atmosferę. Styl prowansalski pasuje do wszystkich pomieszczeń. Zarówno w domu, jak i w mieszkaniu.

Ściany i podłoga w stylu prowansalskim
Styl prowansalski cechuje jasna kolorystyka. Dlatego na ścianach najlepiej sprawdzi się biel, piaskowe odcienie, jasny fiolet, pastelowe kolory. Dobrym pomysłem jest zestawienie ich z drewnianymi elementami lub kamieniem. Najlepiej postawić na naturalne materiały. Osoby, które szukają tańszych rozwiązań, mogą zdecydować się na fototapetę Pixers z ich imitacją. Grafika może przedstawiać również pole lawendowe lub inny krajobraz charakterystyczny dla południa Francji.

Na podłogę we wnętrzach w stylu prowansalskim najlepiej wybrać deski z naturalnego drewna. Powinno być ono jasne. Mogą być na nim widoczne także sęki lub naturalne spękania. Dobrze sprawdzą się również kafle (np. imitujące kamień). Niektóre osoby decydują się na pomarańczową terakotę.

Meble w stylu prowansalskim
Meble do wnętrz w stylu prowansalskim powinny być wykonane z jasnego drewna. Dobrze jest zdecydować się na zakup komód lub kredensów z drugiej ręki, które mają już wiele lat. Oznaki starości dodają im tylko uroku. Ponadto takie meble zwykle są wyjątkowe i niepowtarzalne – ciężko znaleźć drugie takie same. Stanowią one dekorację same w sobie.

Dodatki do wnętrz w stylu prowansalskim
We wnętrzach w stylu prowansalskim dobrze jest umieścić doniczki z lawendą. Przywodzą one na myśl lawendowe pola, charakterystyczne dla Prowansji. Zgrywają się także z kolorystyką pomieszczenia.

Na kredensach dobrze jest ustawić ceramiczne naczynia, różnego rodzaju koszyki, szklane butelki z suszonymi ziołami, ramki na zdjęcia, drewniane ozdoby. W oknach należy powiesić delikatne firanki oraz lniane lub bawełniane zasłony. Warto pamiętać, że wszystkie domowe tekstylia powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Na ścianach we wnętrzach prowansalskich można zawiesić obrazy, które przedstawiają piękne krajobrazy z południa Francji, pola pełne kwiatów, klimatyczne uliczki. Zamiast nich można też wybrać fototapetę lub naklejki ścienne.

Czytaj też: Architektura | Wnętrza | Apartament | Mieszkanieźródło: materiał partnera