Styl śródziemnomorski w mieszkaniu w Krakowie

Styl śródziemnomorski w mieszkaniu w Krakowie. Zaprojektowała je Magdalena Gajda

Styl Śródziemnomorski w Krakowie? Czemu nie! Prezentowane wnętrze, zaprojektowane jest w duchu stylu środziemnomorskiego i w zgodzie ze sobą. Minimalistycznie urządzone, ale stwarzające ciepłą atmosferę. Wykończone wyłącznie naturalnymi materiałami. To przestrzeń z umiarem, który koi i zapewnia harmonię. Takie jest mieszkanie krakowskiej architektki wnętrz, Magdaleny Gajdy.

W tym wnętrzu pojawia się motyw wody. Dominują w nim stonowane kolory, takie jak szarobeże, biele oraz odcień niebieskiego. W wielu miejscach zauważymy także powtarzające się linie prowadzone po łuku, nawiązujące do fal oceanu. – Do zaprojektowania takiego wnętrza zainspirowały mnie moje podróże po krajach śródziemnomorskich. Bardzo dobrze czuję się w surowych wnętrzach z miękkimi dodatkami. Mieszkanie urządzone w takim stylu to dla mnie azyl. Wtedy odpoczywam od miejskiego hałasu, wyciszam się i relaksuję – mówi Magdalena Gajda, projektantka wnętrz.

Na szczególną uwagę zasługują niebieskie, ręcznie wykonane płytki z pracowni CahaArt. To one sprawiają, że kuchnia nie jest oczywistym projektem. Fronty szafek kuchennych zostały wykonane z naturalnego drewna. Natomiast front wyspy kuchennej jest frezowany. To pierwsze miejsce, w którym dostrzegamy łukowate, faliste linie. Kolejnym jest szafka RTV. W salonie główną rolę odgrywa sofa polskiej marki Befame, która dzięki eleganckiej, melażowej tkaninie nadaje indywidualny charakter tej części mieszkania. Całości dopełnia fotel Lungo. Drewniany stół oraz krzesła wykonane w stylu vintage zapraszają do długich rozmów z przyjaciółmi.


W łazience króluje prostota przejawiajaca się w połączeniu płytki kamiennej z drewnem, a główną rolę gra tutaj detal, czyli linie łuku, umieszczone tym razem na szafce pod umywalką. Blat, tak samo jak w kuchni, został wykonany z naturalonego kamienia –  kwarcu. Dopełnieniem są lampy przypominające krople wody.

Do sypialni prowadzą szklane, przesuwne drzwi. To miejsce dość surowe, zaprojektowane w stylu japandi, a wszystko po to, aby można w nim było się wyciszyć i medytować. Ściany zostały pokryte tynkiem glinianem. Wnętrze to dopełniają lniane dodatki. 

Odpowiedni nastrój we wnętrzach buduje światło. Dlatego tak ważne jest, aby oświetlenie było dokładnie przemyślane i zaprojektowane. Nad stołem znajduje się lampa przypominająca Saturn. Dzięki funkcji ściemniania można kreować odpowiednią atmosferę. Takie samo zadanie mają kinkiety w kuchni. 

Uwagę przyciąga także witryna z nietypowo podświetlonymi półkami. Takie rozwiązanie było możliwe poprzez zastosowanie podwójnych pleców. 

Wszystkie materiały użyte do wykończenia mieszkania są naturalne. – Te materiały oddychają, sprawiają, że przestrzeń jest bardziej harmonijna i dodają energii.  W tak wykończonych wnętrzach bardziej odpoczywamy, chronimy się przed nadmiarem bodźców zewnętrznych. Pamiętajmy, że człowiek najlepiej wypoczywa z naturą – tłumaczy Magdalena Gajda i dodaje, że układ funkcjonalny jej mieszkania nie jest przypadkowy i zapewnić ma dobry przepływ energii. Jak wam się podoba taki styl śródziemnomorski?

To nie pierwsze wnętrze zaprojektowane przez Magdalenę Gajdę, która pojawia się na łamach whiteMAD. Przypominamy poniższą realizację: MIESZKANIE W KRAKOWSKIEJ KAMIENICY W ZGODZIE Z NATURĄ. PO PROSTU PIĘKNE! 

źródło: Gaja Architektura Wnętrz / https://gajadesign.pl
zdjęcia: ONI STUDIO / https://oni.com.pl 

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Kraków | Apartament | whiteMAD na Instagramie