Projekt wnętrza krakowskiego apartamentu, zlokalizowanego w jednej z kamienic na ul. Lenartowicza, to niezwykłe połączenie eklektycznego stylu i osobowości jego właściciela – pasjonata sztuki oraz designu. Przestrzeń ta zarówno odzwierciedla jego indywidualny gust, jak i stanowi swego rodzaju galerię kolekcjonerską, w której klasyczne elementy architektoniczne przenikają się z nowoczesnymi akcentami.
Apartament na Lenartowicza – elegancja w ciemnych tonacjach
Kolorystyka wnętrza opiera się na głębokich, ciemnych odcieniach, które podkreślają oryginalne sztukaterie, zabytkowy parkiet oraz detale charakterystyczne dla kamienicznej architektury. Takie zestawienie barw tworzy atmosferę wyciszenia i relaksu, a jednocześnie stanowi idealne tło dla różnorodnej kolekcji dzieł sztuki. Wśród nich znajdują się prace współczesnych artystów, takich jak Mat Kubaj (autor koncepcji wnętrza), Keymo, Robert Bubel, Artur Ryba, Monika Chlebek, Artur Przebindowski, a także dzieła krakowskich mistrzów dawnych epok. To umiejętne połączenie sztuki figuratywnej i współczesnej nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru, balansując między tradycją a współczesnością.
Przestronność i nowojorski klimat na Lenartowicza
Apartament powstał z połączenia dwóch mieszkań, dzięki czemu rozciąga się na całe piętro kamienicy. Efekt przestronności przywodzi na myśl nowojorskie lofty, w których śmiałe i niebanalne rozwiązania architektoniczne stanowią kluczowy element wystroju. Inspirację takimi wnętrzami właściciel czerpie również ze swoich licznych podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie odwiedza galerie i muzea, poszukując nowych artystycznych inspiracji.
Przemyślane detale i unikalne elementy dekoracyjne
Każde pomieszczenie apartamentu zostało zaprojektowane z dbałością o detale. Przedpokój, utrzymany w burgundowych tonacjach, eksponuje malarstwo Keymo, nadając przestrzeni niemal muzealnego charakteru. W kolejnej części mieszkania uwagę przyciąga imponujący, trzymetrowy wełniany dywan kolekcjonerski „Płomień – Welur Kietrz” z lat 70. XX wieku, będący przykładem polskiego designu vintage.
Sypialnia natomiast zachwyca unikatowym dywanem „Wir” z kolekcji Designed by Art – projektu Mata Kubaja we współpracy z marką Dywanowy. To niezwykłe połączenie malarstwa i sztuki użytkowej, w którym wzory przenoszone są na ręcznie tkane wełniane i jedwabne tkaniny. Komodę w sypialni zdobi minimalistyczna, graficzna lampa vintage Lumina Zelig, która wydaje się wychodzić z jednego z obrazów.
Salon, będący sercem apartamentu, łączy współczesny design z estetyką Bauhausu lat 20. XX wieku. Znajdują się tu klasyczne fotele Wasilly projektu Marcela Breuera oraz słynny fotel Barcelona z podnóżkiem. Włoska, chromowana lampa z lat 70. doskonale komponuje się z palisandrową ławą, na której umieszczono rzeźbę Miłosza Tomkowicza z Dystans Gallery. Dodatkowego uroku wnętrzu dodają designerskie lampy podłogowe, takie jak Polifemo Artemide z lat 80., Lumina Opus Terra oraz oryginalny chromowany żyrandol SCIOLARI.
Kolekcjonerskie skarby i kunszt polskiego designu
W całym apartamencie można dostrzec liczne elementy vintage z lat 60. i 70., w tym ceramikę, wazony i szklane patery. Na szczególną uwagę zasługuje imponująca, niemal półtorametrowa, ręcznie wykonana waza gliniana przywieziona z Indii, zakupiona w Thymka Studio w Warszawie. Większość unikalnych przedmiotów zdobiących mieszkanie została starannie dobrana przez Mata Kubaja oraz ekspertkę designu, Wiolettę Philips, na aukcjach w Polsce i Europie.
O autorze
Mat Kubaj to architekt wnętrz i artysta wizualny, twórca Mat Kubaj Studio. Jego projekty łączą klasykę z nowoczesnością, tworząc ponadczasowe, pełne harmonii przestrzenie. Specjalizuje się w aranżacjach z artystycznym akcentem, ceni naturalne materiały i unikatowe dodatki vintage. Wśród jego realizacji znajdują się showroomy, siedziby firm oraz stylowe apartamenty.
Projekt: Mat Kubaj
Zdjęcia : ONI Studio
Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Kraków | Eklektyzm | Polecane | whiteMAD na Instagramie