Studenci z Politechniki Wrocławskiej wzięli udział w międzynarodowym konkursie Mars Colony Prize w Stanach Zjednoczonych, którego uczestnicy mieli zaprojektować osiedle na Marsie. Nasz kraj reprezentowały dwie drużyny. Spośród stu nadesłanych prac z całego świata „Twardowsky” zajął drugie miejsce, z kolei „Ideacity” piąte.
Międzynarodowy konkurs Mars Colony Prize na projekt osiedla na Czerwonej Planecie zorganizowano w ramach międzynarodowej konferencji stowarzyszenia Mars Society, która jak co roku przyciągnęła naukowców i przedsiębiorców z całego świata, zaangażowanych w tematykę badań kosmosu. W czołowej dziesiątce prac, które wyłoniono spośród 100 nadesłanych projektów, znalazły się osiedla opracowane przez Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów oraz przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej. Mars Colony Prize nie był konkursem typowo studenckim, bowiem swoje propozycje mogli nadsyłać zainteresowani z całego świata, w tym także inżynierowie, którzy na co dzień mają styczność z branżą kosmiczną.
Pomimo tak ogromnej konkurencji jury na drugim miejscu podium (nagroda 5 tysięcy dolarów) ulokowało projekt „Twardowsky” wykonany przez studentów i doktorantów PWr, skupionych wokół grupy Space is More i Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Off-Road. Przy realizacji pracy pomagali im także członkowie Koła Naukowego MOS.
Z kolei, druga propozycja wrocławskiej uczelni także znalazła uznanie w oczach komisji, która za pracę „Ideacity” przyznała im piąte miejsce. Ten projekt wykonywali studenci grupy Innspace.
Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej kolonii, z przeznaczeniem dla tysiąca osób. Co ważne, osiedle powinno importować jak najmniej towarów z Ziemi, a także być przystosowane do wytworzenia produktów na eksport. Miasto musiało zapewniać jedzenie i materiały budowlane dla swoich mieszkańców, tak aby w przyszłości była możliwa jego rozbudowa.
To nie było proste zadanie, gdyż projektanci musieli wziąć pod uwagę m.in. ograniczenia wynikające z warunków panujących na Marsie – jakość gleby, temperaturę czy wysoki poziom radiacji.
Za najlepszy projekt w amerykańskim konkursie uznano „Star City” opracowany przez przedstawicieli Massachusetts Institute of Technology.
źródło: UM Wr