Suknia z alg morskich. Zniknie po kilku godzinach w wodzie. 

Poszukiwanie ekologicznych i biodegradowalnych materiałów to ważne zadanie stojące przed młodym pokoleniem projektantów na całym świecie. Przykładem takiego projektu jest praca dyplomowa studentki Scarlett Yang uczącej się na Central Saint Martin, w ramach której powstała suknia z alg morskich, która jest ekologiczna i w pełni biodegradowalna. Jej autorka tworząc ją myślała o młodych twórcach, którzy tworząc prototypy swoich projektów, często marnują mnóstwo materiałów.

Suknia z alg morskich autorstwa Scarlett Yang powstała w wyniku zmieszania ekstraktu z alg morskich połączonych z białkiem pochodzących z kokonów jedwabników znanym jako serycyna, lub klej jedwabny. W efekcie Scarlett uzyskała ekologiczny materiał, który swoim wyglądem przypomina bardzo cienkie i lekkie szkło. 


Co więcej, materiał dosłownie samodzielnie rośnie za sprawą procesów związanych z fotosyntezą zachądzących w algach. To sprawia, że sukienka zmienia swój kształt i fakturę po prostu wisząc na wieszaku. Zmiany są różne w zależności o temperatury i wilgotności powietrza pomieszczenia, w którym przechowywany jest materiał. Przykładowo podczas suchej, chłodnej zimy, materiał staje się sztywny i tworzy fantazyjne kształty przypominające rzeźbę. W deszczowe dni, suknia a alg morskich stanie się bardziej giętka i zwiewna. 

Najważniejszą rzeczą, którą udało się osiągnąć studentce Central Saint Martin to fakt, że materiał, z którego powstała sukienka jest w pełni biodegradowalny a sam proces rozkładu w wodzie trwa zaledwie kilka godzin. Materiał zanurzony w wodzie o temperaturze 80 stopni Celsjusza zniknie po godzinie. Gdy włożymy go do wody o temperaturze 60 stopni Celsjusza – materiał zniknie w 24 godziny. Jeśli jedna materiał trafi do letniej wody, lub do rzeki czy morza – zniknie w mniej niż tydzień. To odpowiedź autorki na zanieczyszczenie mórz i oceanów.

“Po pięciu latach studiowania mody w Central Saint Martins zdałam sobie sprawę z tego, jak wiele odpadów powstaje podczas opracowywania projektów tradycyjnego projektowania mody. Makiety są wykonywane wielokrotnie przed rozpoczęciem produkcji, nie mówiąc już o procesie produkcji, który nastąpi później. Zdecydowana większość tekstyliów na rynku nie nadaje się do recyklingu, co oznacza, że my, absolwenci mody i studenci, również przyczyniamy się do problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, jeśli nadal robimy to w tradycyjny sposób. Moje ubrania ukazują piękno naturalnych form życia, mając na celu zakwestionowanie postrzegania przez widzów koncepcji materialnych cykli życia.” – mówi Scarlett Yang, studentka Central Saint Martin

Scarlett Yang liczy, że jej materiał może być wsparciem zarówno dla studentów, jak i doświadczonych projektantów, którzy tworząc prototypy swoich prac będą mogli korzystać z materiału, który nie będzie generował odpadów.

Czytaj też: Ekologia | Sztuka | Kolekcja | Projektant | Pokaz mody | Moda | Technologia | Recykling

źródlo: dezeen.com