Kamień, cement i drewno, czyli surowy dom w sercu lasu

Kamień, cement i drewno, czyli surowy dom w sercu lasu.

Surowy dom w sercu lasu zaprojektowany przez architektów z meksykańskiej pracowni CoA Arquitectura to nie tylko oszczędna forma, składająca się z rozrzuconych pośród drzew brył. To również zastosowanie prostych, surowych materiałów takich jak kamień, drewno i cement służący za spoiwo. To właśnie te trzy materiały stanowią niemal 100 procent budulca wykorzystanego do budowy tego oryginalnego domu jednorodzinnego. 

DSA Development, bo tak nazwano surowy dom od pracowni CoA Arquitectura powstał w niewielkiej wiosce San Antonio w Meksyku. Region ten cechuje się dużą jak na standardy Meksyku lesistością, co bezpośrednio wpłynęło na docelowy kształt inwestycji. Właściciel pragnął stworzyć dla siebie i swojej rodziny prosty, surowy dom, który wpisze się w krajobraz okolicy, a także będzie czerpał inspirację z kamiennej architektury sąsiedztwa, bowiem z domu, spomiędzy drzew widać cztery budynki gospodarskie, dwie chatki i kilka kominów, które razem tworzą wioskę.


Zastosowanie kamienia, betonu, metalu i drewna, poza współgraniem z otoczeniem pozwoliło na stworzenie taniej, ale wyjątkowo wytrzymałem konstrukcji, która bez obaw zniesie zarówno upalne, meksykańskie słońce, jak i zimowe deszcze, które zmieniają glebę w grząskie błoto.

Surowy dom ma być miejscem wypoczynki rekreacji dla rodziny właściciela i jego znajomych, a więc w budynku zaplanowano obszerny salon, kilka sypialni (prywatne właściciela i dzieci, a także gościnne dla odwiedzających).
Wokół drzew zagospodarowano subtelne, kamienne alejki, które prowadzą do altanek, paleniska, czy tarasów widokowych rozsianych na terenie posiadłości.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Meksyk | Drewno | Architektura

źródło: https://www.coaarquitectura.com