Surowy urok. Oryginalny dom na Majorce od NØRA studio.

Ten oryginalny dom znajduje się w miejscowości Sa Pobla na Majorce. Jego odważny projekt wyszedł spod ręki NØRA studio. Budynek został wzniesiony na wydłużonej działce między ścianami dwóch innych obiektów. Dom  zaprojektowano dla jednej rodziny, posiada dwa piętra i duże patio z ogrodem i basenem.

Zarówno parter, jak i piętro mają wspólny i prosty schemat funkcjonowania. Jest to główna część – przestrzeń ta może być otwarta od ulicy aż po dziedziniec – wraz z drugą, mniejszą i bardziej podzieloną częścią. To ona jest „baterią”, która ożywia dom, obsługując go we wszystkich potrzebnych funkcjach i dając głównej części „luksus przestrzeni”. Ta wielofunkcyjna, duża przestrzeń zapewnia oficjalne połączenie – z ulicą, oraz to bardziej prywatne – z dziedzińcem.

Oryginalny dom


Od strony południowej, gdzie znajduje się dziedziniec, specjalna galeria latem chroni budynek przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Tworzy swego rodzaju komin, który odprowadza nadmiar temperatury, a zimą wychwytuje jak najwięcej energii w postaci ciepła, tworząc obszar termiczny, który ma zdolność uwalniania gorącego powietrza w wolniejszym tempie.
Aby zmaksymalizować tę oszczędność energii, zdecydowano się użyć materiałów z dużą bezwładnością cieplną i niskim wpływem na środowisko, takich jak cegła ceramiczna, która będzie zarówno elementem konstrukcyjnym, jak i wykończeniem większości wnętrz. Wybór takiego oryginalnego materiału, który zazwyczaj nie jest widoczny ani na zewnątrz, ani wewnątrz budynku, wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na jego wymiary i modulację, aby uniknąć cięć poszczególnych bloczków, na co nie reagują dobrze. Również przewody zostały poprowadzone po cegłach, potęgując uczucie surowości. Jednocześnie na piętrze pojawia się drewno, wywołujące poczucie ciepła w zimowych miesiącach. Beton to trzeci z głównych materiałów użytych w tym wyjątkowym domu. Zapewnia m.in. estetyczny kontrapunkt i równoważy nadmiar kolorystyczny ceramiki, a także spaja konstrukcję i nadaje jej odporność, która gwarantuje trwałość całej budowli na lata.

PROJEKT: En Bateria
Biuro architektoniczne: NØRA studio
Główni architekci: Marina Munar Bonnin, Rafel Capó Quetglas, Pau del Campo Montoliu, Luca Lliteras Roldán
INFORMACJE:
Lokalizacja: Sa Pobla, Majorka, Hiszpania
Powierzchnia: 208 m2
Zdjęcia: Ricard López

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Ciekawostki | Hiszpania | whiteMAD na Instagramie

Temat: Surowy urok. Oryginalny dom na Majorce od NØRA STUDIO.