Susza w mieście: we Wrocławiu stawiają poidełka dla owadów

Wrocławscy urzędnicy dostrzegli problem suszy i w parkach na terenie miasta ustawili poidełka dla owadów i ptaków.

Poidełka ustawiają pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej. To niewielkie miski, które ustawiono między drzewami i krzewami. Poidełka trafią do 25 parków zlokalizowanych na terenie Wrocławia. Część z nich już spełnia swoją funkcję. Najwięcej – po cztery – trafiło do Parku Szczytnickiego, Ogrodu Japońskiego, Parku Wschodniego i Skowroniego.

W związku z zapowiadanym kolejnym suchym i upalnym rokiem chcemy pomóc pożytecznym owadom, zwłaszcza w upalne dni poszukującym miejsca, w którym mogą ugasić pragnienie. W tym celu planujemy ustawienie na naszych terenach poideł, z których będą mogły bezpiecznie napić się wody – tłumaczy Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Specjalne wodopoje dla owadów i mniejszych ptaków można też ustawiać samodzielnie we własnym ogrodzie. Takie poidełko najlepiej wykonać z ceramicznej podstawki pod doniczkę o średnicy minimum 30 centymetrów. Nim wlejemy do nich wodę dobrze jest umieścić w takiej podstawce kilka kamieni o różnej wielkości. Te cięższe zapewnią stabilność pojemnika, a mniejsze będą pełnić funkcję wysp z łagodnym zejściem do wody – dzięki temu owady nie utoną.

W ciepłe dni woda z takich pojemników szybko paruje, dlatego należy pamiętać o ich uzupełnianiu.

poidełka dla owadów
Cztery poidełka dla owadów ustawiono w Parku Szczytnickim

To wszystko powinniśmy schować gdzieś w cieniu, by owady miały spokój, a woda zbytnio nie parowała. Zarząd Zieleni Miejskiej urządza takie poidełka w większości wrocławskich parków – dodaje Marek Szempliński.

Drobny gest wymaga od nas niewielkiego wysiłku, a może pomóc najmniejszym, zwłaszcza pszczołom, które są ludziom niezbędne.

Czytaj więcej: Wrocław | Zieleń | Ekologia | Ciekawostki | Las

poidełka dla owadów

źródło: UM Wrocław, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu