Świąteczna Bimba i mikołajkowe koziołki. Poznań czeka na Święta!

Świąteczna bimba ozdobiona 7500 światełek i mikołajkowe koziołki, czyli 6 grudnia w Poznaniu. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, formuła Świątecznej Bimby zostanie zmieniona. Nie będzie przejazdów specjalnych – przystrojony lampkami tramwaj będzie kursował na stałych liniach, ale za to codziennie, a nie tylko w weekendy. 

Tradycją było, że w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, na poznańskie tory wyjeżdża Świąteczna Bimba. W minionych latach był to ozdobiony światełkami historyczny tramwaj, na pokładzie którego przygotowywane były atrakcje na najmłodszych. Było wspólne kolędowanie, konkursy, prezenty…

“Sytuacja epidemiczna wymusiła na nas zmianę formuły Świątecznej Bimby. Rezygnujemy z przejazdów specjalnych, ale nie chcemy pozbawić mieszkańców widoku rozświetlonego tramwaju zapowiadającego zbliżające się święta. Dlatego w tym roku Świąteczna Bimba będzie wozić pasażerów w codziennym ruchu pasażerskim.” – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań.


7,5 tysiąca lampek utworzy 750 metrowy łańcuch, którym udekorowany został tramwaj Moderus Beta MF 02 AC. Od 6 grudnia będzie kursował po Poznaniu – codziennie, a nie tylko w weekendy – przewożąc pasażerów. Będzie go można zobaczyć w godzinach porannych i popołudniowych – i na takie kursy będzie kierowany. 6 grudnia Świąteczna Bimba pojawi się na linii 18, a w kolejnych dniach będzie przewozić pasażerów także na liniach 3, 11 i 17.

Świąteczna Bimba nie będzie jedyną atrakcją Poznania w okresie przedświątecznym. Miasto rozbłyśnie także innymi świątecznymi iluminacjami. Światełka pojawią się m.in. na części al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, na Moście Teatralnym i Dworcowym, al. Marcinkowskiego oraz wyremontowanym odcinku ul. Św. Marcin.

Przypominamy, że we wszystkich pojazdach, także w Świątecznej Bimbie, obowiązują limity pasażerów, należy też zakrywać – maseczką, przyłbicą, bądź fragmentem odzieży – usta i nos. W tramwaju ozdobionym światełkami będzie również obowiązywać taryfa biletowa ZTM.

Świąteczna Bimba w niedzielę, 6 grudnia 2020 pojedzie na linii 18: 
Odjazdy ze Starołęki o godz. 15.06, 16.46, 18.26, 20.06, 21.46
Odjazdy z Ogrodów o godz. 15.56, 17.36, 19.16, 20.56, 22.36

Mikołajkowe koziołki również czekają na święta
W tym roku uroczyste ubieranie poznańskich koziołków odbyło się nietypowo, bo bez udziału dzieci. Krótko przed godziną 12, strażnicy miejscy z zespołu profilaktyki przyjechali do parku Chopina i założyli na rzeźbę odświętne szaty. Nie zabrakło nawiązania do aktualnej sytuacji i konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Koziołki, oprócz czerwono-białych ubranek, mają na sobie symboliczne maseczki. 

Nowy element garderoby to nie jedyna zmiana wymuszone epidemią. Skromna w tym roku uroczystość była “na żywo” relacjonowana w internecie. Dzieci z Przedszkola nr 115 w Poznaniu, które miały uczestniczyć w uroczystym zakładaniu świątecznych kubraków, otrzymały od strażników okolicznościową bombkę i odblaski do przystrojenia choinki.

To właśnie z inicjatywy najmłodszych poznaniaków, 17 lat temu, po raz pierwszy na rogi koziołków założono czerwone czapki. Wtedy też uczniowie pobliskiej szkoły przystroili rzeźbę w odświętne szaty. Pomysł ten podchwycili strażnicy miejscy i każdego roku zapraszają dzieci do wspólnego zakładania świątecznych strojów.

Czytaj też: Poznań | Polska | Historia | Kultura | Miasto | Komunikacja miejska

 

źródło: www.poznan.pl

zdjęcia: MPK Poznań