Świąteczny stół — miejsce rodzinnych spotkań

Święta to magiczny czas, do którego pragniemy przygotować się z najwyższą starannością. Poza kupowaniem prezentów i strojeniem swoich wnętrz, za pomocą pięknych dekoracji bożonarodzeniowych, nie należy zapomnieć o jeszcze jednym istotnym aspekcie, który staje się centralnym punktem, zrzeszającym wszystkie wspaniałe chwile. Jest nim oczywiście świąteczny stół, przy którym wspólnie z bliskimi zbieramy się, by zasiąść do eleganckiej kolacji.

Poza pysznym jedzeniem to również uosobienie radości, ciepła rodzinnego i cudownych chwil, spędzonych w gronie ulubionych osób. Jeżeli zależy Ci, by i w tym roku świąteczny stół zachwycał nie tylko tradycyjnymi potrawami, ale i pomysłowymi dodatkami oraz atrakcyjną zastawą, sprawdź porady i inspiracje Pepco, które pozwolą Ci stworzyć wyjątkowe miejsce rodzinnych spotkań.

Świąteczny stół — symbol tradycji i rodzinnego ciepła

Świąteczny stół stał się ucieleśnieniem tradycji rodzinnej, która kultywowana jest z pokolenia na pokolenie. We wszystkich domach przygotowania przebiegają według innych zasad i wytycznych, dzięki czemu bez wahania można powiedzieć, że każdy świąteczny stół jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. To symbol rodzinnego ciepła, ponieważ zrzesza wokół siebie wielu krewnych, którzy na co dzień — z powodu wykonywanej pracy czy natłoku obowiązków — najzwyczajniej nie mają możliwości spędzania czasu z bliskimi.

Okazji do celebrowania nie brakuje, dlatego świąteczny stół, poza Bożym Narodzeniem, z którym — podświadomie — kojarzony jest jako pierwsze powiązanie, pięknie przystrojony stół pojawia się również przy innych uroczystości, takich jak Wielkanoc, niedzielny obiad, urodziny, imieniny, uroczyste kolacje, jubileusze, fetowanie awansu czy zdobycie nowej posady.

Dekoracje, dodatki i zastawę należy dobierać, uwzględniając charakter przyświecającej okoliczności. Przykładowo, przygotowując świąteczny stół, przy którym zasiądzie rodzina do wigilijnej uczty, należy skupić się na wykorzystaniu bożonarodzeniowych stroików, papierowych serwetek i tematycznych ozdób. Dzięki temu w całym domu daje się odczuć wyjątkowy klimat i atmosferę tzw. gwiazdki, a kolacja upływa w wyśmienitych nastrojach.

Jak zorganizować świąteczny stół? Porady i wskazówki na start


Wiemy już, że świąteczny stół jest głównym punktem wydarzeń, który łączy członków rodziny, zasiadających wspólnie do kolacji, a następnie celebrowania pięknych chwil, które na długo zapadają w pamięci. Z tego względu właściwe nakrycie oraz atrakcyjne, cieszące oko przybranie stołu, odgrywają istotne znaczenie, nie tylko dla gospodarza, ale i zaproszonych gości.

Jak nakryć do świątecznego stołu? Podstawowym elementem, którego nie powinno zabraknąć, jest oczywiście obrus. Najczęściej decyzja pada na elegancki, biały model, który podkreśla charakter wydarzenia. Poza obrusem, polecanym akcesorium są również mniejsze bieżniki, które stanowią wspaniałe urozmaicenie dekoracji, a do tego pełnią również inne funkcje, przykładowo dzielą stół na odrębne partie. Warte rozważenia są ponadto świąteczne podkładki pod talerze i naczynia z serwowanymi posiłkami oraz ozdobne serwetki papierowe, rozkładane obok serwisu i sztućców — zadbają one o zachowanie ładu i porządku.

Osoby preferujące kolorowe akcesoria mogą skusić się na wyrazisty obrus, np. w czerwono-białą lub zielono-czerwoną kratę bądź ciekawy wzór, np. śnieżynki. Decydując się na taki krok, rekomendujemy skrupulatnie przemyśleć dobór pozostałych dodatków i zastawy, które powinny ze sobą spójnie harmonizować. Wszystkie wyszczególnione propozycje znajdziesz w sieci sklepów Pepco.

Kolory, które powinny zagościć na świątecznym stole

Świąteczną paletę barw tworzą przede wszystkim czerwień, biel, zieleń, granat, szarość, bordo, złoto i srebro. To główne odcienie, które niezmiennie kojarzą się nam z tym magicznym czasem w roku. Warto uwzględnić je podczas ubierania świątecznego stołu i dobrać akcesoria, które nawiązują do tego wyjątkowego okresu. Polecamy jednak nie popadać ze skrajności w skrajność — aranżacja świątecznego stołu powinna odzwierciedlać nasze poczucie smaku i wpisywać się w wyznawaną estetykę. Dzięki temu czas spędzony z bliskimi przy wspólnym stole stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Świąteczny stół w praktyce: przydatne akcesoria, które warto mieć w zanadrzu

Poza uwzględnieniem kwestii kolorystycznych szalenie ważnym etapem przygotowań świątecznego stołu jest skompletowanie przydatnych akcesoriów, które powinny pojawić się wśród zastawy i serwowanych potraw. Obowiązkowym, wspomnianym już akcesorium jest obrus. Poza nim aranżację świątecznego stołu skompletują podkładki pod naczynia, ozdobne serwety i bieżniki.

Na świątecznym stole nie może zabraknąć pięknej zastawy. Naczynia i sztućce to zatem absolutny must-have, o który warto zatroszczyć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Skompletowanie serwisu dla każdego gościa pozwoli oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, który nie jest wskazany w tak wyjątkowym, rodzinnym czasie.

Zakup zastawy można całkowicie podporządkować pod okazję, decydując się na charakterystyczny wzór czy zdobienia talerzy oraz innych naczyń bądź też postawić na uniwersalny, elegancki zestaw, który posłuży podczas innych sposobności w roku. Obok talerzy powinny znaleźć się szklanki na napoje, a czasami do układu dodawane są również szklane kieliszki. Polecamy zdecydować się na te, które będą pasować do wystroju stołu i tworzonej na nim aranżacji.

Kompozycję świątecznego stołu bezbłędnie uzupełnią świeczniki i osadzone na nich nastrojowe świece. Poza klimatem wpływają one również na zintensyfikowanie ciepła oraz rodzinnej atmosfery. Alternatywą są coraz popularniejsze lampki LED oraz atrakcyjnie prezentujące się lampiony.

Dodatkiem, który z pewnością znajdzie uznanie wśród osób sentymentalnych, jest umieszczenie na świątecznym stole ramki ze zdjęciem bliskiego, którego w tym roku zabrakło przy stole. To piękny sposób na okazanie miłości, szacunku, pamięci i tęsknoty za zmarłym.

Nowoczesne sposoby na przystrojenie świątecznego stołu — dekoracje i ozdoby

Poza klasycznymi faktorami budującymi świąteczny stół rekomendujemy rozważyć jego ozdobienie z pomocą urokliwych akcesoriów i dekoracji, które podkreślą magiczny klimat i wyjątkowość momentu. W centrum stołu pięknie prezentować się będzie bożonarodzeniowy stroik, sporządzony z zielonych gałązek oprawionych w dodatki, takie jak szyszki, plastry kandyzowanych owoców, wstążki czy drobne bombki. Wewnątrz dekoracji można umieścić świecę i zapalić ją tuż przed rozpoczęciem kolacji.

Atrakcyjnym wzbogaceniem aranżacji świątecznego stołu może stać się ponadto wazon z gałązkami choinki, gwiazdą betlejemską, różami czy innymi kwiatami, które wpiszą się w wybraną przez Ciebie stylistykę i dominującą paletę kolorów.

Na koniec pragniemy podkreślić, że zgodnie ze znanym powiedzeniem „co za dużo, to niezdrowo” podczas ubierania świątecznego stołu należy zachować zdrowy rozsądek i umiar. Zatrzęsienie dodatków i akcesoriów może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego, a dodatkowo niepotrzebnie rozpraszać uwagę biesiadników.

Artykuł sponsorowany