Światło pięknie oprawione. Poznajcie kolekcję Modern Glass

Każdego miesiąca powstaje niezliczona ilość projektów. Designerzy są coraz odważniejsi w tym, co tworzą, ale też mają świadomość, że powstała forma musi spełniać kilka kryteriów, między innymi jakościowych i funkcjonalnych. Nie można tu pominąć również wyglądu, bo to właśnie wygląd otaczających nas form może bezpośrednio wpływać na komfort wizualny i emocjonalny. Jest to widoczne zwłaszcza w branży meblarskiej i oświetleniowej. Przykładem może być najnowsza, rozszerzona kolekcja szklanych opraw MODERN GLASS. Nowoczesne kinkiety TUBE oraz wiszące kompozycje to połączenie oświetlenia, które daje poczucie komfortu i dekoruje wnętrze.

W poszukiwaniu formy światła

Kolekcja Modern Glass powstała we współpracy z Czeskim studiem DECHEM. Michaela i Jakub poznali się w Nowoborskiej Szkole Szklarskiej, gdzie oboje zakochali się w szkle. Ich biuro projektowe działa od 2012 roku. We współpracy z AQForm podjęli się próby połączenia nowoczesnego oświetlenia ze szkłem – jednym z najstarszych nieorganicznych materiałów. Kolekcja powstała na bazie istniejącego systemu PET.

Historia Modern Glass to historia poszukiwania archetypowej formy światła. Kształtu, który pozostając przyjemnie znajomy – wniesie nowe spojrzenie na szklane lampy. „Na początku obserwowaliśmy grę światła na szkle” – wspomina Jakub Jand’ourek, jeden z projektantów. Podczas eksperymentów z różnymi kształtami i grubościami szkła okazało się, że najciekawsze efekty uzyskuje się na prostych formach tuby czy stożka. Kluczowe są parametry samego szkła. „Szkło o odpowiedniej grubości pozwala światłu delikatnie opływać powierzchnię oprawy” – zauważa projektant. Klosze Modern Glass są ręcznie wytwarzane według oryginalnej, ponad stuletniej technologii.


Ręka rzemieślnika powoduje, że każdy z nich ma swój niepowtarzalny charakter. Wnętrze stanowią aluminiowe elementy o minimalistycznej formie nawiązujące do kolekcji PET. 

Połączenie nowoczesności i stylu glamour 

Marka AQForm uzupełniła znane już szklane lampy wiszące i sufitowe o nowoczesny kinkiet – MODERN GLASS Tube LED 230V. Niech nie zrazi was angielska nazwa. To jedna z tych lamp, dzięki której we wnętrzu można zbudować bardzo przytulny nastrój.

Czarny kinkiet w połączeniu z subtelnym szkłem przywodzi na myśl styl glamour. Jest to idealny kinkiet do salonu, gdzie szklany klosz produkowany ręcznie dodaje smaku, a całość uzupełnia minimalistyczne wnętrze. Ten model z powodzeniem sprawdzi się również w miejscach publicznych, restauracjach czy kawiarniach.

Kompozycja świetlna

Często bywa tak, że we wnętrzu brakuje nam tego „efektu wow” – szukamy wtedy ciekawych dodatków i dekoracji, ale też bardzo często stawiamy na oświetlenie. Duża wisząca lampa lub większa kompozycja, która będzie zwracać uwagę to bardzo często nasze „must have”. MODERN GLASS to również gotowe kompozycje opraw zwieszanych, które dają aż dwa warianty dzięki temu, że są dostosowane do wymiennych źródeł światła (z trzonkiem E27 i GU10). Pierwsza propozycja pozwala zastosować ozdobne źródło światła, również w wersji „vintage”. A druga zapewni precyzyjne oświetlenie powierzchni nad blatem.

MODERN GLASS w każdej swojej odsłonie pasuje do wielu wnętrz i stylów. Bez ograniczenia czy jest to wnętrze prywatne, czy też publiczne. Od momentu powstania kolekcja cały czas ewoluuje. Dzieje się to za sprawą obserwacji prowadzonych przez projektantów. Seria doskonale wpisuje się w trend na oświetlenie, które nie tylko spełnia swoją podstawową funkcję, ale też ozdabia. Ten kierunek został idealnie uchwycony zarówno przez projektantów ze studia DECHEM, jak i markę AQForm.

AQForm to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, potrafiące skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest wsparcie, jakiego udziela architektom, specjalistom branży oświetleniowej i użytkownikom. Więcej na www.aqform.com.