Ligne Pure 2020

Światło, rzemiosło, kolor – kolekcja dywanów Ligne Pure 2020

W nowej kolekcji Ligne Pure 2020, którą na polskim rynku reprezentuje Dekoma, dominują minimalistyczne, stonowane kolorystycznie dywany, często o płaskich, fakturowych splotach – idealne do współczesnych wnętrz – zarówno tych nowoczesnych, jak minimalistycznych, utrzymanych w stylu skandynawskim czy wabi-sabi. Uwagę zwraca linia wzorów inspirowana światłem.

Model Glow (Blask) może mieć piękny kolor starego złota lub perły – oba z subtelnym, nieregularnym połyskiem, typowym dla runa z jedwabiu bambusowego. Pastelowe kolory Aurory (Zorza) to cała gama siedmiu kolorów tęczy w jasnych pastelowych wersjach, płynnie przechodzących jeden w drugi. Rysunkowy efekt tego przejścia uwypukla matowe runo z mieszanki wełny z wiskozą. Ray (promień) ma kolor złamanej bieli – tu światło pracuje dzięki prążkowanej poprzecznie fakturze. W runie tego dywanu mamy nieco nieregularne wgłębienia, powodujące grę światła i cienia na powierzchni. Niezwykle malarskie są dywany Luminious (Świetliste). Proponowane są w czterech stonowanych wersjach kolorystycznych, przywodzących na myśl mistrzowską grę światła na obrazach Wiliama Turnera – angielskiego malarza słynącego ze swoich nadmorskich pejzaży i uznawanego za prekursora impresjonizmu. Żakardowy splot decolanu i poliestru ma bogatą i zróżnicowaną strukturę. Światło wydobywa też połysk dywanów Adore, reprezentujących typ shaggy. Puszyste, miękkie, długie poliestrowe runo to znakomity dodatek do wnętrz glamour i w przywoływanym obecnie często przez projektantów stylu lat. 70.

Powiększyła się bardzo charakterystyczna dla Ligne Pure oferta dywanów proponowanych z dopasowanymi do siebie poduszkami i narzutami. Obok wykonanych ze sztucznego futra kolekcji Feel i Lush mamy też inspirowaną etnicznym rękodziełem kolekcję Enjoy. Trzy wersje kolorystyczne dywanów i poduszek zdobią szerokie, wielobarwne pasy. Przywodzące na myśl rzemiosło kolorowe paski znajdziemy też na dywanie Linework, a w wersjach dwubarwnych – na dywanach Switch oraz Grade. Inny nawiązujący do rzemiosła motyw to patchwork. W wersji stonowanej reprezentuje go dywan Unite, w kolorowej – dywan Patch.Ligne Pure 2020


Chętnie obecnie stosowane we wnętrzach pastelowe odcienie (róż, zieleń, błękit) oraz grafit i szarość znajdziemy w dywanach Current. Ciekawa faktura wiskozowego runa sprawia, że te monochromatyczne, idealne do osiągnięcia efektu blokowania kolorów we wnętrzu dywany, sprawiają wrażenie przedmiotów vintage. Podobnie jest z poduszkami i pufami Mellow, których bawełniane pokrowce wyglądają na poddane procesowi postarzania. Nieco bardziej intensywne barwy znajdziemy w dywanach Rise (z efektem tonalnego rozjaśniania koloru) i Grain – tu znów istotny jest splot z „ziarnistym” efektem na runie z wiskozy.

Czytaj więcej: Minimalizm | Tkanina | Wnętrza

źródło: materiały prasowe dekoma.eu