Świątynia Dźwięku. Niezwykły amfiteatr otoczony górami. 

Świątynia Dźwięku (The Chapel of Sound) powstała dwie godziny jazdy samochodem od stolicy Chin – Pekinu. Budynek pełni dwie funkcje: pierwsza, podstawowa to pełnowymiarowa sala koncertowa znajdująca się pod gołym niebem. Druga – to taras widokowy, z którego rozpościerają się widoki na pobliskie góry i oplatające je ruiny Wielkiego Muru Chińskiego. 

Świątynia Dźwięku (The Chapel of Sound) zaprojektowana została przez chińską pracownię OPEN. Celem architektów było stworzenie wpisującej się w krajobraz bryły, która nie tylko będzie interesująca pod kątem architektonicznym, ale także pozwoli na organizowanie koncertów pod gołym niebem.

Architekci zaproponowali nadanie budynkowi kształtu przypominającego odłamany kawałek skały, który zwęża się ku dołowi. Zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz wyłaniają się imitujące półki skalne stopnie, które z zewnątrz nadają elewacji wyglądu przypominającego łupek, a od wewnątrz tworzą schody, półpiętra i tarasy widokowe. Wewnętrzne, nieregularne wykusze poprawiają również akustykę niwelując efekt echa. 

„Kierowaliśmy się chęcią zminimalizowania wpływu sali koncertowej na krajobraz doliny, tworząc strukturę pozostającą w dialogu z imponującym naturalnym krajobrazem, a jednocześnie sprawiającą wrażenie niezaprzeczalnie stworzonej przez człowieka. Powstała w ten sposób struktura przypominająca skałę składa się z wewnętrznej i zewnętrznej powłoki, a przestrzeń pomiędzy nimi działa jak kratownica. Projekt został zrealizowany dzięki ścisłej współpracy z międzynarodową firmą inżynierską Arup. Uformowane z betonu, każde pasmo odchyla się od poprzedniej warstwy, tworząc kształt odwróconego stożka. Kręte schody wiją się przez budynek aż do platformy na dachu, która oferuje panoramiczne widoki na dolinę i Wielki Mur. We wnętrzach zastosowano akcenty z brązu w detalach takich jak poręcze i drzwi, aby stworzyć ciepły kontrast z betonem.” – mówią założyciele pracowni OPEN, Li Hu i Huang Wenjing

Obiekt poza swoją statutową działalnością ma być spokojną przestrzenią do kontemplacji i spotkań lokalnej społeczności.

Światynia Dźwięku z widokiem na Wielki Mur Chiński
Według tradycji Mur wzniesiono na rozkaz pierwszego cesarza Chin w III w p.n.e. Miał stanowić zarówno zaporę przed najazdem, jak i być symbolem potęgi władcy. Znaleziska archeologiczne wskazują jednak na VI-VIII w p.n.e. Obecna linia i postać Wielkiego Muru Chińskiego powstała dopiero w XV wieku za panowania dynastii Ming.  Ostatni fragment Wielkiego Muru zbudowano w 1878 r. pod koniec panowania dynastii Qing.

Wielki Mur Chiński służył nie tylko jako obrona przed barbarzyńcami. Miał też chronić przed… demonami „grasującymi” po nieurodzajnych terenach. Ponieważ wierzono, że demony nie w stanie przekroczyć zakrzywionych konstrukcji, mur nie ma prostej linii. Tworzy go wiele odcinków, które były wznoszone na przestrzeni wielu wieków zupełnie różnymi technikami. 

Czytaj też: Chiny | Muzeum | Metamorfoza | Historia | Zabytek | Minimalizm | Wystawa

źródło: OPEN / http://www.openarch.com/people

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej