Świątynie mogą być skromne! Oto kościół Santa Maria Goretti we Włoszech

Kościół Santa Maria Goretti znajduje się w miejscowośći Mormanno we Włoszech. Minmalistyczny obiekt zaprojektowali architekci z pracowni Mario Cucinella Architects.

Biały kościół zbudowano na północnym krańcu kalabryjskiego miasteczka Mormanno, skąd roztacza się widok na górzysty Park Narodowy Pollino. Projektując budynek architekci inspirowali się kształtami spotykanymi w naturze oraz z kościołów wznoszonych w Kalabrii przez mnichów ze wschodnich regionów dawnego Cesarstwa Rzymskiego, którzy uciekali przed prześladowaniami.

Kościół zbudowano w intencji świętej Marii Goretti, to najmłodsza święta w Kościele katolickim. Maria zmarła w wieku 12 lat, kiedy została zamordowana w wyniku próby gwałtu.

Aby wejść do kościoła należy przejść przez wąskie nacięcie powstałe w jednej z jego czterech absyd. Całość wykonano z białego betonu. Wejście tworzy symboliczny krzyż, którego zagłębienia są podświetlone nocą. Wieczorem budynek przypomina latarnię rozświetlającą mrok.

Wnętrze ma surowy charakter. Głównym elementem zdobiącym przestrzeń jest instalacja zawieszona pod sufitem. Wysokość wnętrza to 16 metrów. Instalacja przypomina białą wstęgę. Architekci chcieli, aby jasny sufit sprzyjał skupieniu i kontemplacji. Wspomniana wstęga działa też jak świetlik – przy uroczystościach organizowanych w ciągu dnia nie ma potrzeby korzystania ze sztucznych źródeł światła.


Z wnętrzem związana jest też ciekawostka. Szóstego lipca organizowane są uroczystości poświęcone patronce świątyni. Architekci zaprojektowali budynek w taki sposób, aby tego dnia promienie słońca padały bezpośrednio na krzyż umieszczony na ścianie za ołtarzem. To przykład bezpośredniego wykorzystania architektury, która współgra ze światem i wykorzystuje różne pory roku.

Projekt kościoła wyłoniono w konkursie architektonicznym, który zorganizowany został przez Konferencję Episkopatu Włoch. Budowa świątyni rozpoczęła się w 2015 roku i trwała sześć lat. Nowy budynek ma też skrzydło, w którym powstało centrum parafialne. Ten ostatni fragment również zaprojektowali architekci z biura Mario Cucinella Architects i składa się z sali spotkań parafialnych i części dla księży. Całość wieńczy zielony dach.

Czytaj też: Kościół  | Kultura | Ciekawostki | Modernizm | Włochy | whiteMAD na Instagramie

fot. Duccio Malagamba, źródło: Mario Cucinella Architects