Świetlne girlandy oświetliły niektóre ulice Bydgoszczy. To pomysł miejskiego plastyka Marka Iwińskiego, który we współpracy z bydgoskim Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej postanowili nieco zmienić wygląd uliczek. Z pomysłu korzystają również właściciele prywatnych nieruchomości, dzięki czemu Salon Bydgoszczy coraz bardziej zachwyca również wieczorami.
Bydgoszcz od kilku lat należy do najpiękniej udekorowanych miast w okresie świąt Bożego Narodzenia. Potwierdzają to między innymi wysokie lokaty w ogólnopolskich rankingach. Stąd pomysł na wykorzystanie oświetlenia do nadania większej estetyki miejskiej przestrzeni także po świętach.
Nie każdą przestrzeń można oświetlić latarniami – mówi miejski plastyk Marek Iwiński. – Dlatego zgodnie z moją koncepcją i wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zaczęliśmy wprowadzać inne atrakcyjne rozwiązania na terenie Śródmieścia. Do rozświetlenia wąskiej ulicy Ku Młynom oraz Magicznych Schodków wybrałem świetlne girlandy. Ciekawym pomysłem i rozwiązaniem jest również podświetlenie kładki nad Młynówką Wenecji Bydgoskiej, gdzie punktowe światła tworzą linię odbijającą się w wodzie, podkreślając dolną krawędź mostu. Z jednej strony piesi czują się dzięki wprowadzonym rozwiązaniom bezpieczniej, a z drugiej tworzymy miejsca o wyjątkowym klimacie, które zachwycają nie tylko turystów, ale również samych mieszkańców. Stosujemy oświetlenie ledowe o wysokiej klasie energooszędności. To absolutny priorytet. Wcześniej udało się zrealizować kilka innych projektów z oryginalnym oświetleniem, które doskonale podkreśla piękno Salonu Bydgoszczy, między innymi podświetlenie koron drzew przy ul. Gimnazjalnej wypracowane wspólnie z Rada ds.Estetyki Miasta. Ogromną satysfakcję sprawie fakt, że część pomysłów realizują także prywatni przedsiębiorcy i właściciele kamienic. Doskonałym przykładem jest świetlna girlanda na froncie kamienicy z herbaciarnią przy Wełnianym Rynku.
Miasto udostępniło również mini przewodnik, w którym wskazuje, które ulice warto obejrzeć po zmroku. Są to:
- ul. Batorego z iluminowanymi kulami rozwieszonymi nad ulicą
- kładkę prowadząca na Magiczne schodki
- wejście do parku Kazimierza Wielkiego od strony ul. Parkowej
- ul. Grodzką z instalacją „Kadr na miłość”
- ul. T. Magdzińskiego ze świetlnymi girlandami
Nie tylko świetlne girlandy – Bydgoszcz lśni po zmroku
W Bydgoszczy szereg budynków i obiektów posiada efektowną iluminacją np. Wieża Ciśnień, Opera Nowa, Katedra, nabrzeże przy białym spichrzu, most Uniwersytecki. Od maja po zmroku będzie można też zachwycać się feerią barw bydgoskich fontann m.in. przy Filharmonii Pomorskiej oraz na Rynku w Starym Fordonie. Oryginalnym bydgoskim akcentem jest także podświetlana linia 17. południka przecinającego płytę Starego Rynku.
źródło: https://www.bydgoszcz.pl/
Czytaj też: Architektura w Polsce | Bydgoszcz | Oświetlenie | Miasto | Place, Skwery, Parki | whiteMAD na Instagramie