Wyłamane drzwi i pobazgrane ściany. Tak wygląda świeżo wyremontowana kamienica w Łodzi!

Słów brak. Na usta cisną się tylko takie słowa, których nie możemy tu przytoczyć. Kamienica przy ulicy Gdańskiej 1 w Łodzi została wyremontowana z publicznych pieniędzy w 2021 roku. O remoncie pisaliśmy TUTAJ! Zaledwie rok po remoncie, kamienica znów nadaje się do renowacji. Wandale zniszczyli drzwi, okna, pomalowali (choć tu bardziej pasuje słowo: pobazgrali), a także wyłamali guzik alarmu przeciwpożarowego. Straty oszacowano na ponad 100.000 złotych, a to prawdopodobnie nie koniec. 

“Skala zniszczeń w budynku oddanym do użytkowania w 2021 roku jest bardzo duża. Incydent został zgłoszony do właściwych służb. Szacujemy, że koszt naprawy zniszczeń może wynieść ponad 100 tys. złotych, ale czekamy na ostateczne oszacowanie skali dewastacji”  – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich


Dawny dom robotników z fabryki Poznańskiego przy ulicy Gdańskiej 1 to jeden z najbardziej prestiżowych adresów na mapie Łodzi. Pochodząca z 1894 roku kamienica leżąca w sąsiedztwie takich obiektów jak Manufaktura, czy hotel PURO w 2021 odzyskała swój dawny blask. Nieruchomość składa się z dwóch kamienic – trzykondygnacyjnego budynku frontowego zbudowanego przed rokiem 1894 z użytkowym poddaszem, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków oraz dwukondygnacyjnej oficyny. Całość wchodzi w skład zespołu dawnych domów robotniczych Izraela Poznańskiego dzieląc z nimi wewnętrzny dziedziniec.

W kamienicy powstało 12 mieszkań komunalnych oraz 4 mieszkania chronione dla osób wychodzących z pieczy zastępczej. Na podwórzu zagospodarowana została sąsiedzka przestrzeń z zielonym skwerem. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość tej inwestycji to 5,98 mln zł.

O samym remoncie kamienicy przy ulicy Gdańskiej 1 w Łodzi pisaliśmy TUTAJ! 

źródło: UM Łódź ( https://lodz.pl)
zdjęcia: UM Łódź ( https://lodz.pl), Rewitalizacja Łódź (https://rewitalizacja.uml.lodz.pl)

Czytaj też: Łódź | Renowacja | Kamienica | Loft | Zabytek | Historia | whiteMAD na Instagramie