Szafa do dzielenia się komiksami w Krakowie

Szafa, dzięki której można wymieniać się komiksami stanęła na Skwerze Papcia Chmiela w Krakowie. Jej oficjalne otwarcie nastąpi za kilka dni.

Ustawienie szafy było możliwe dzięki współpracy Stowarzyszenia Pamięci Papcia Chmiela oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Szafa Komiksowa ma formę czarnej gabloty i znajduje się u zbiegu alei Focha z ulicą Królowej Jadwigi. Każdy mieszkaniec będzie mógł odpocząć na skwerze i poczytać komiksy lub wymieniać się nimi z innymi czytelnikami.

Skwer im. Papcia Chmiela powstał z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Zwierzyniec. Kilka lat temu miejsce przeszło generalny remont. Posadzono nowe rośliny, zbudowano drewniany podest, ławki i ustawiono stoły do gry w szafy. Miejsce jest tak zwanym parkiem kieszonkowym, z którego korzystają mieszkańcy pobliskich budynków.

Pierwotnie szafa do dzielenia się komiksami miała stanąć na skwerze wiosną. Zarząd Zieleni Miejskiej na początek wypełni ją komiksami, ale prosi mieszkańców, by przynosili też swoje pozycje. W przyszłości prawdopodobnie na skwerze ustawiony zostanie jeszcze tak zwany wannolot – słynny pojazd z “Księgi V” przygód Tytusa, Romka i A’Tomka.

Nie jest to jedyna forma upamiętnienia Papcio Chmiela w Polsce. Przed rokiem pisaliśmy o muralu, który w Gdańsku wykonał artysta Tuse. W wizji artysty Papcio Chmiel przedstawiony został w towarzystwie Tytusa, Romka i A’Tomka. Nasz artykuł o muralu znajdziecie klikając TUTAJ.


Papcio Chmiel urodził się w 1923 roku w Warszawie i zmarł 22 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. Papcio Chmiel jest legendą polskiego komiksu. Podczas swojego życia uczestniczył w wydarzeniach historycznych, które miały wpływ na jego działalność. Był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim. Wątek ten w późniejszych latach przeniósł na kartki papieru – uwiecznił powstanie w zeszycie “Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy z 1944 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”. W kolejnych latach komiksowe przygody grupy bohaterów stawały się coraz popularniejsze. Artysta został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

źródło: Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Kraków | Ciekawostki | Kultura | Park  | whiteMAD na Instagramie