Szare bloki pokryli neonowymi kaflami. Alternatywa dla mdłej pastelozy. 

Szare blokowiska z wielkiej płyty to jedne z najtrudniejszych do zmodernizowania przestrzeni miejskich. Posowieckie, szybko starzejące się budynki szpecą krajobraz wielu europejskich miast, jednak Rosjanie mają pomysł jak dawać im drugie, bardziej kolorowe życie.

Autorem opisywanej realizacji jest rosyjska firma Mosproekt-3, która zaprosiła do współpracy włoską pracownię architektoniczną Iosa Ghini Associati. Zadaniem stojącym przed Włochami było przeprojektowanie fasady 47 wysokich na 16 pięter wieżowców, które stoją na przedmieściach Moskwy. Szare, zniszczone przez lata zaniedbań bloki mieszkalne potrzebowały odświeżenia zarówno fasad, jak i części wspólnych mieszczących się wewnątrz osiedla.

Pracownia Iosa Ghini Associati zaproponowała pokrycie budynków tysiącami kolorowych, neonowych paneli, które ułożono w formie wielometrowych mozaik. Dobór kolorów nie był przypadkowy. Architektom zależało, by budynki nie zmieniły się w wielkoformatową pastelozę, która jest jedną z największych bolączek modernizacji posowieckich blokowisk. Udało się to dzięki zestawieniu jasnych, żywych kolorów z białą farbą, a także przearanżowaniem przestrzeni wspólnych, na których stanęły kontrastujące boiska, kolorowe ławki i ścieżki piesze oraz rowerowe. „Kolor przekształca się w artystyczne narzędzie służące do komunikacji, a przede wszystkim do urzeczywistnienia i lepszej identyfikacji tkanki miejskiej, docenienia jej tożsamości i rozwoju kulturowego” – mówią o realizacji architekci z pracowni Iosa Ghini Associati Wewnątrz osiedla znalazło się również miejsce na nową zieleń, wybiegi dla psów, a także rowerownie i nowe garaże podziemne. 

źródło: designboom.com