Szary dom

Szary dom pod Warszawą. Architektka zadbała tu o każdy detal

Stoi pod Warszawą. Jednorodzinny szary dom zaprojektowała Patrycja Rabińska we współpracy z Jarosławem Dowgielem i Katarzyną Sadowy. Budynek został zaprojektowany tak, aby domownikom zapewnić maksymalnie dużo naturalnego światła.

Budynek powstał dla Patrycji Rabińskiej. Projektantka doskonale wiedziała, czego oczekuje od swojego przyszłego domu – pomysł na kształt i funkcje budynku zrodził się w jej głowie blisko dziesięć lat przed przeprowadzką. Zamieszkała w nim w 2017 roku. Budynek zaprojektowany został na planie litery “C” i w sumie na 290 m kw. powierzchni. Charakterystyczny kształt sprawił, że udało się tutaj stworzyć swego rodzaju wewnętrzne podwórko. To duży taras, który z trzech stron otoczony jest budynkiem. W ten sposób taras stał się kolejnym “pokojem”, z którego można korzystać w ciepłe dni.

Do tarasu można przejść ze strefy dziennej. W budynku wykorzystano okna drewniano-aluminiowe HF310 marki Internorm oraz drzwi podnośno-przesuwne HS330 tego samego producenta. Drzwi również wykonane są z drewna połączonego z aluminium, dzięki czemu poprawiła się izolacyjność cieplna, akustyczna i bezpieczeństwo mieszkańców. Takie drzwi wystarczy szybko rozsunąć, by wyjść na taras lub optycznie powiększyć wnętrze. Wewnętrzne podwórko jest ulubioną strefą mieszkańców zwłaszcza w ciepłe dni. Latem część ta podzielona jest na kilka stref – do wypoczynku, grillowania, zabawy dzieci i wspólnych spotkań ze znajomymi.

Architekci ciekawie zaprojektowali zewnętrzne wnęki. Powstały zagłębienia w bryle budynku, które umożliwiły umieszczenie tam dodatkowych okien. Dzięki temu mieszkańcy zyskali kolejną przestrzeń do obserwacji.

Uwielbiam wnękę od zachodu z widokiem na niebo, lądujące samoloty i szpaler śliwowiśni – mówi Patrycja Rabińska.

Szary dom


Budynek jest szary. Ten kolor jest idealnym tłem dla pudroworóżowych, łososiowych i złotych dodatków. Ściany i sufity oraz podłoga mają taki sam kolor, jedynie w korytarzach podłoga ma inną barwę. Ta ostatnia wykonana została z płytek cementowych stworzonych w Hiszpanii według tradycyjnych metod rzemieślniczych.

Patrycja Rabińska zawodowo zajmuje się stylizowaniem sesji zdjęciowych, dlatego w opisywanym tutaj jej prywatnym domu znaleźć można mnóstwo designerskich dodatków. Co ważne, nie wszystkie meble są nowe, część to rodzinne pamiątki, a jeszcze inna część kupiona była przed laty na wyprzedażach staroci. Dobrze, że w szarym domu mają nowe życie.

PS projektujesz domy? Odwiedź Strefę architekta Internorm i poznaj więcej możliwości klikając TUTAJ.

Czytaj też: Dom | Dom jednorodzinny | Okna pasywne | whiteMAD na Instagramie

fot. Yassen Hristov, Internorm