Szczecin inwestuje w liczniki czasu na skrzyżowaniach. Aż 450 takich urządzeń

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie poinformował o zakupie 50. urządzeń. Nowe liczniki czasu już trafiają na docelowe miejsce.

W Szczecinie liczniki czasu zainstalowane są na ponad 50 skrzyżowaniach. W sumie w mieście jest już 450 takich urządzeń. Ostatnie pojawiły się na skrzyżowaniu Wszystkich Świętych – Arkońskiej – Niemierzyńskiej – Majdańskiego.

Miasto inwestuje w liczniki czasu już od kilku lat. Według tamtejszych drogowców ten inteligentny system pozwala upłynnić ruch na skrzyżowaniach. Sekundniki odmierzają czas i informują kierowców, ile sekund mają na bezpieczny przejazd na zielonym świetle. W odwrotnej sytuacji, kiedy sygnalizacja świeci się na czerwono – sekundniki odmierzają czas do zapalenia zielonego światłą.

Integracja systemu dynamicznej koordynacji liniowej z sekundnikami, które były zamontowane na tych skrzyżowaniach, jest projektem innowacyjnym, pierwszym tego typu w kraju. Dotychczas panowało przekonanie, że inteligentny system sterowania ruchem (ITS) nie może współpracować z wyświetlaczami czasu. Po testach okazało się to możliwe – czytamy na stronie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Szczecin, zdjęcie ilustracyjne. źródło: Pixabay

Umiejętne zgranie dostarczonego systemu sterowania ruchem z wyświetlaczami czasu dało możliwość „płynnego” wyświetlania informacji na sekundnikach tak, żeby kierowca został poinformowany o zbliżającym się początku lub końcu danego sygnału świetlnego z odpowiednim wyprzedzeniem i mógł przygotować się do zmiany świateł. Dzięki temu z jednej strony uzyskaliśmy optymalizację czasu przejazdu, dzięki uruchomieniu dynamicznego systemu koordynacji liniowej, z drugiej popularne wśród mieszkańców Szczecina sekundniki będą mogły pozostać na sygnalizacjach – dodają szczecińscy drogowcy.

Takie rozwiązanie ma wiele zwolenników, ale też przeciwników. Ci pierwsi argumentują, że liczniki upłynniają ruch, a kierowcy dużych pojazdów będą mogli łatwiej oszacować czas potrzebny na wyhamowanie przed skrzyżowaniem. Przeciwnicy wskazują, że liczniki czasu mogą powodować więcej wypadków – kierowca, który widzi, że do przejechania zostało mu raptem kilka sekund może szybko przyspieszyć.

źródło: ZDiTM

Czytaj też: Ciekawostki | Szczecin  | Komunikacja miejska | Miasto | whiteMAD na Instagramie