Szczecin: na osiedlu Zawadzkiego ustawiono wielką wieżę dla jaskółek

W środę 15 marca na teren osiedla Zawadzkiego w Szczecinie przywieziono wieżę dla jaskółek. Konstrukcję już zamontowano i jest gotowa, by gościć ptaki. W sumie w wieży znajduje się 80 gniazd.

Konstrukcja jest elementem powstającego na osiedlu parku. Wcześniej teren ten nie był zagospodarowany. O potrzebie zmian i ustawieniu wieży w tym miejscu zdecydowali sami mieszkańcy, głosując na projekt w Budżecie Obywatelskim.

W sumie wieża ma 8 metrów wysokości i składa się z liczącego 7 metrów stalowego słupa i kopuły na szczycie, w której zmieszczono 80 gniazd. Aby zasygnalizować jaskółkom obecność nowego miejsca zamontowano specjalne urządzenie imitujące odgłosy ptaków. To tak zwany wabik.

Dużą zaletą tej instalacji będzie fakt, że wszelkie nieczystości pozostawiane przez jaskółki spadać będą na trawnik, a nie zanieczyszczać ludzkie zabudowania – mówi Andrzej Kus, Rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Obecność jaskółek czy jeżyków doceniamy zwłaszcza latem, kiedy pomagają walczyć z komarami, muszkami i mszycami. Ustawienie wieży dla jaskółek ma pomóc odbudować populację jaskółek oknówek.

Teren, na którym ustawiono wieżę jeszcze się zmieni. W kwietniu planowane jest wykonanie nowych nasadzeń zieleni. Powstanie park, który wypełnią inne konstrukcje dla owadów i motyli. W ramach prac posadzona zostanie też łąka kwietna, która nie będzie wymagała przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.


Mieszkańcy osiedla Zawadzkiego w Szczecinie zyskają też ogrodzony wybieg dla psów z kładkami do ćwiczeń i elementy małej architektury, takie jak kosze na śmieci, ławki i oświetlenie. Realizację inwestycji prowadzi firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Prace pochłoną 3 894 000 zł i będą trwać do września tego roku.

Jak będzie wyglądać nowy park? Wcześniej teren tak zwanego psiego pola nie był zagospodarowany. W ramach prac planowana jest budowa dużej pergoli drewnianej, stworzenie placu zabaw dla dzieci z linarium i huśtawkami. Projekt zakłada posadzenie 311 drzew i niemal 1800 krzewów. Wizualizacje publikujemy w dolnej części galerii pod artykułem. Więcej o inwestycji pisaliśmy w artykule TUTAJ.

źródło: Rzecznik miasta Szczecina ds. komunalnych i ochrony środowiska

Czytaj też: Szczecin  | Zwierzęta | Budki lęgowe  | Meble miejskie | Osiedle | whiteMAD na Instagramie