Szczecin: odsłonięto mural upamiętniający Solidarność

Mural upamiętniający Solidarność odsłonięto 30 sierpnia. Jego autorką jest artystka Sabina Twardowska.

Sabina Twardowska jest malarką i ilustratorką. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mural, który zaprojektowała pojawił się na ścianie budynku komunalnego w dzielnicy Pomorzany w Szczecinie, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 22.

Mural powstał po to, aby upamiętnić 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” oraz upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Odsłonięto go 30 sierpnia. Powstał na budynku należącym do miasta, którym zarządza Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych.

Na muralu wymalowano kontury Polski z zaznaczoną lokalizacją Szczecina. Są też elementy nawiązujące do przemysłu stoczniowego – charakterystyczne żurawie. Na muralu oczywiście nie zabrakło logo „Solidarność”. Tuż obok artystka umieściła główne hasło muralu – „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”.

mural Solidarność


W tym roku władze Szczecina ze względu na pandemię musiały zmodyfikować plan obchodów. Zamiast wielkiego spotkania zdecydowano się podzielić uroczystość na mniejsze wydarzenia. Jedną z części było rozświetlenie elewacji charakterystycznego budynku Filharmonii Szczecińskiej. Elewacja stała się ruchomym obrazem nawiązującym symbolicznie do ważnych dla Polski i całego świata wydarzeń. Iluminację na budynku Filharmonii można oglądać w poniedziałek 31 sierpnia od godziny 21 do godziny 22.

Czytaj też: Szczecin  | Murale | Miasto | Sztuka | Wydarzenia

źródło: UM Szczecin