O swoich planach Robert Konieczny poinformował podczas wywiadu udzielonego w ramach cyklu spotkań Future Builders, organizowanych przez firmę Aluprof. Plac Solidarności w Szczecinie znajduje się w pobliżu słynnej filharmonii, a pod nim znajduje się muzeum Centrum Dialogu Przełomy. Całość została zaprojektowana w 2009 roku przez pracownię KWK Promes.
Robert Konieczny udzielił wywiadu w ramach Future Builders – platformy skierowanej do architektów oraz ludzi związanych z branżą budownictwa, na której publikowane są rozmowy z czołowymi architektami. Podczas dyskusji Robert Konieczny zdradził, jakie ma plany wobec Centrum Dialogu Przełomy oraz Placu Solidarności w Szczecinie. Architekt wprost przyznał, że przygotowany ponad dziesięć lat temu projekt można ulepszyć i wprowadzić więcej zieleni na placu.
Centrum Dialogu Przełomy to filia Muzeum Narodowego w Szczecinie. Budynek ma nietypowy kształt – jego wyniesiony dach stanowi przedłużenie ogólnodostępnego placu. Ostatnie lata pokazały, że mieszkańcy Szczecina bardzo chętnie z niego korzystają. Planowane zazielenienie placu stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed architekturą w przyszłości.
O tym, aby było więcej zieleni, architekci z KWK Promes myśleli już podczas prac nad projektem konkursowym, lecz ostateczny wniosek był jeden – rozległy park i tereny zielone znajdują się tuż obok, a Szczecin potrzebował placu miejskiego, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i większym wydarzeniom, a co za tym idzie – trawa by się tam nie utrzymała. Ponadto architekci nie chcieli, aby drzewa przesłoniły budynek filharmonii, który jak słusznie przewidywali, stał się ikoną.
Pomysł zazielenienia Placu Solidarności powrócił w trakcie pracy nad innym projektem – przebudowy historycznych budynków na potrzeby galerii PLATO w Ostrawie. Tam również plac jest miejscem, na którym odbywać się mają różnego rodzaju wydarzenia, ale już po zatwierdzeniu projektu architekci postanowili mocno zazielenić tę przestrzeń. Jak mówi sam Konieczny – Kolejne raporty o stanie klimatu sprawiły, że musieliśmy zacząć działać.
Jeśli chodzi o Plac Solidarności okazało się, że jest to forum publiczne, które bardzo dobrze funkcjonuje. Przychodzi tam mnóstwo ludzi. To miejsce żyje! Ludzie wyrażają tam swoje opinie, oglądają filmy, organizowane są koncerty. Takiego miejsca w Szczecinie wcześniej nie było i – jak życie pokazało – było ono bardzo potrzebne. Nie psujmy tego, ale zróbmy coś, by zareagować na to, co dzieje się z klimatem. Dlatego planujemy punktowe działania, wprowadzenie niskiej zieleni, retencji oraz zazielenienie przestrzeni wokół placu. Rozmawialiśmy z władzami muzeum oraz marszałkiem województwa, którym pomysł bardzo się spodobał – mówił Robert Konieczny.
Architekt przypomina, że Centrum Dialogu Przełomy w 2016 roku zdobyło Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną (European Prize for Urban Public Space). Nowa zieleń nie ma zmieniać charakteru miejsca – to ciągle ma być publiczny plac, na którym mogą gromadzić się szczecinianie, a dzięki drzewom przebywanie tu ma być po prostu przyjemniejsze. – Chcemy pokazać, że rzeczy które są skończone można ulepszać. Nawet w niewielkim stopniu, aby zrobić coś dla planety – dodał Robert Konieczny.
Całą rozmowę z architektem znajdziecie na platformie Future Builders tutaj: www.future-builders.com.
Platforma Future Builders to miejsce do dialogu na temat przyszłości światowej architektury. Pomysłodawcą całego cyklu jest Aluprof – jeden z europejskich liderów branży aluminium dla budownictwa. Inicjatywa to element strategii działania firmy, która przez innowacje i edukację aktywnie działa na rzecz redukowania negatywnego wpływu budownictwa na środowisko. Gościem kolejnego spotkania będzie architekt Álvaro Leite Siza Vieira – rozmowa z nim odbędzie się 14 października na stronie platformy Future Builders.
Czytaj też: Future Builders | Szczecin | Zieleń | Miasto| Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie
Więcej o zmianach w Szczecinie dowiecie się klikając tutaj.
źródło: Future Builders