Szczecin pomaga zwierzętom. W mieście ustawiono 300 karmników

Gruba warstwa śniegu stanowi utrudnienie dla ptaków w poszukiwaniu żywności. Chcąc im pomóc miasto ustawiło 300 karmników.

W karmnikach ptaki znajdą nasiona słonecznika i niesolony boczek. Część karmników zamontowali leśnicy, a partia 300 drewnianych konstrukcji rozdana została mieszkańcom, by montowali karmniki na swoich ogrodzeniach.

Od początku zimy pracownicy lasów miejskich Zakładu Usług Komunalnych zakupili i wykorzystali ponad 100 kilogramów pożywienia dla ptaków. Przygotowali również trzy bazy, nazwane ptasimi stołówkami, w których ustawili karmniki. Teraz każdego dnia uzupełniają w nich pożywienie i obserwują, jak do nasion czy słoniny „ustawiają się” kolejki. Ptasie stołówki znalazły się przy wydziale lasów miejskich na ulicy Miodowej, nad jeziorem Głębokim oraz w Dąbiu – również przy leśniczówce. W każdej z tych lokalizacji możemy zobaczyć kilka karmników, a w nich starannie dobrane nasiona. Dodatkowo, tuż obok, wieszana jest niesolona słonina.

Dokarmianie ptaków stało się w ostatnich latach niezwykle popularną czynnością. Bez wątpienia przyczyniła się do tego akcja „Szczecin dokarmia ptaki”, w ramach której – w ciągu dwóch ostatnich lat – mieszkańcy otrzymali w prezencie ponad 300 karmników. Znalazły się również na terenie niemal wszystkich szkół podstawowych oraz przedszkoli. Wcześniej wyprodukowali je sami leśnicy, a przy okazji rozdawania, organizowali z uczniami lekcje z zakresu ekologii.


Najmłodsi dowiadywali się na nich dlaczego ptaków nie można dokarmiać chlebem, że to im szkodzi, a nie pomaga. Mocno obciążany jest ich układ pokarmowy, co przysparza mnóstwo cierpienia – mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Każdego roku przybywa także budek lęgowych dla ptaków. Obecnie jest ich już ponad 700 sztuk w różnych punktach naszego miasta, głównie leśnych. Wszystkie z nich są stale doglądane i w ramach potrzeby serwisowane. Także w najbliższych miesiącach zamontowane zostaną kolejne.

Czytaj też: Ciekawostki | Szczecin  | Ekologia | Zwierzęta

źródło: UM Szczecin