Szczecin w feerii barw. Iluminacja budynku Morskiego Centrum Nauki

Budynek Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie został rozświetlony artystyczną instalacją. Pierwsza oficjalna prezentacja iluminacji budynku odbyła się w ostatni piątek.

Budynek Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie zaprojektowali architekci z pracowni Płaskowicki & Partnerzy. Gmach należy do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obiekt będzie pełnić funkcję wystawienniczą, ale nie tylko! Organizowane będą tam też wydarzenia i pokazy.

Oficjalna prezentacja iluminacji ściągnęła na Wały Chrobrego i Trasę Zamkową wielu mieszkańców Szczecina. Świetlna instalacja zamontowana jest na elewacji i umożliwia wyświetlanie prezentacji w różnych konfiguracjach.

Morskie Centrum Nauki już na stałe wpisało się w panoramę Szczecina. Można powiedzieć, że statek zakotwiczył na Łasztowni. Natomiast ta iluminacja pokazuje nie tylko piękno tej architektury, ale i otoczenia. Będzie na pewno wspaniale odbijała się w Odrze i przykuwała uwagę. Podobnie jak dzisiaj robią to dźwigozaury – powiedział Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

System oświetlenia fasady budynku Morskiego Centrum Nauki składa się z soczewkowych opraw oświetleniowych wykonanych w technologii LED. Ponad 440 opraw ustawionych tak, by optymalnie oświetlić ściany budynku składa się z 16 tysięcy diod.

Wśród widzów spore wrażenie zrobił pokaz, który zwieńczył obraz dwóch flag: polskiej i ukraińskiej.


Diody zamontowano pomiędzy pionowymi profilami konstrukcji siatki elewacyjnej. Zainstalowany system umożliwia zdalne sterowanie iluminacją oraz jej konfigurację z komputerów oraz urządzeń mobilnych poprzez sieć LAN. Efekty, jakie tworzy na elewacji Morskiego Centrum Nauki iluminacja, będzie można podziwiać codziennie wieczorem przez dwie godziny. Będzie tak aż do otwarcia MCN, które planowane jest pod koniec roku. Później światła na elewacji budynku będą cieszyć oko widzów nieco dłużej.

Czytaj też: Szczecin  | Ciekawostki | Wydarzenia  | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

źródło: Pomorze Zachodnie, Morskie Centrum Nauki