Szczecin: zabytkowa kaplica na Cmentarzu Centralnym została wyremontowana

Kaplica znajduje się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, który jest największym cmentarzem w Polsce i trzecim co do wielkości w Europie.

Cmentarz został założony w latach 1899-1900 według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, a ostateczny kształt nadał mu Georg Hannig w 1918 r. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych, a jego dzisiejsza powierzchnia wynosi 172,33 ha. W jego centralnej części znajduje się kaplica, którą zbudowano w 1902 roku również według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua.

Kaplica charakteryzuje się malowniczą, bogatą elewacją, której wygląd nawiązuje do architektury romańskiej. Zbudowano ją na planie krzyża greckiego i zwieńczona została kopułą. Kopuła uległa zniszczeniu w wyniku pożaru w 1981 roku, jej odbudowa trwała 13 lat. Teraz cały budynek został gruntownie wyremontowany.

Prace prowadzone były pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W pierwszej kolejności dach został rozebrany niemal do zera. Zdemontowano instalację odgromową, obróbki blacharskie, rury, rynny. Wymienione zostały uszkodzone elementy więźby dachowej. Następnie odgrzybiona i zaimpregnowana została konstrukcja dachu, który dodatkowo został wzmocniony.


Na nim widzimy już nową blachę cynkowo-tytanową ułożoną w systemie łusek rombowych. Dodatkowo pojawiły się nowe obróbki blacharskie na połaci dachu, okapie czy attykach. Wymienione zostały wyłazy oraz mechaniczna wyciągarka żyrandola, która nie działała od kilkudziesięciu lat – mówi Andrzej Kus, Rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Dodatkowo wyremontowano podesty na strychu i balustrady. Wokół kopuły nawy głównej przygotowany został stalowy pomost. Pojawiły się też barierki ochronne. Koszt prac wyniósł ponad 2,5 mln zł.

Czytaj też: Szczecin  | Kościół  | Zabytek | Historia | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Szczecin