Jest jak szklana świątynia. Centrum wina we Francji już gotowe [ZDJĘCIA]

La Cité du Vin to nowe centrum kulturalne powstałe w Bordeaux, we Francji. Do jego budowy wykorzystano szkło. Widać to juz w samej elewacji, którą ozdobiło 900 szklanych paneli o złotej barwie.

Podczas rozmaitych wycieczek, wystaw i spektakularnych prezentacji multimedialnych odwiedzający mogą zapoznać się z historią wina oraz jego wpływem na cywilizację. Taras widokowy na szczycie 55-metrowej wieży zapewnia panoramiczny widok na miasto oraz otaczające go winnice.

Sam budynek został zaprojektowany przez Anouk Legendre oraz Nicolasa Desmazières z biura architektonicznego XTU Architects. Śmiała, łukowata konstrukcja oraz ciekawy kształt inspirowany „duszą” i konsystencją wina – gładką, nienamacalną, zmysłową – sprawiają, że obiekt jest niezwykle charakterystyczny. Efekt ten udało się uzyskać dzięki szklanej elewacji.

Dobór szkła był długim procesem. Kluczową kwestią był wybór właściwych produktów, najlepszych pod względem technicznym i estetycznym. Musieliśmy udowodnić wykonalność wielu aspektów, od wyboru powłoki po zapewnienie, że szkło może być wyginane lub odginane na zewnątrz – mówią projektanci.

W przypadku głównej wieży budynku wykorzystano szkło, które pozwoliło stworzyć oddzielną powłokę otulającą konstrukcję, o dużych walorach estetycznych. W sumie wykorzystano 900 pojedynczych paneli szklanych; niektóre z nich zostały pokryte sitodrukiem w ponad 20 różnych wzorach. Każdy z paneli jest inny. Maksymalne wymiary to 5,1 m x 1,5 m.

fot. Patrick Tourneboeuf (guardian.com)