Glass Farm

Szklany biurowiec, który wygląda jak wiejska chata, oto Glass Farm

Glass Farm, czyli “Szklana farma” to niewielki biurowiec, który stanął w miejscowości Schijndel w Holandii. Gmach niemal w całości wykonany jest ze szkła i wyglądem imituje wiejską chatę. 

Glass Farm to jedna z najbardziej odważnych realizacji pracowni architektonicznej MVRDV. To ta sama pracownia, która zaprojektowała między innymi budynek Bałtyk w Poznaniu. Zespół Holendrów z MVRDV słynie ze swojego niekonwencjonalnego podejścia w projektowaniu. Projekt szklanej farmy zrealizowali już kilka lat temu, jednak budynek zachwyca do dziś.

Szklany gmach zbudowany został w miejscu, w którym przed II wojną światową stały inne budynki. Nietypowy biurowiec wypełnia tę lukę i na nowo kształtuje centralną część miejscowości. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się bowiem kościół oraz ratusz. W historycznym miasteczku architekci nie mogli pozwolić sobie na zaprojektowanie budynku o nowoczesnej formie. Na szczęście wpadli na genialny pomysł. Zewnętrzne ściany powstałego budynku w całości wykonano ze szkła, które od wewnątrz ozdobiono wielkoformatowymi zdjęciami imitującymi typową wiejską zabudowę Holandii. Ten zabieg sprawił, że ściany budynku wyglądają tak, jakby były zrobione z cegły, a dach wygląda na pokryty strzechą. To nie koniec ciekawostek.

Architekci celowo przeskalowali szklaną chatę. Patrząc na nią z zewnątrz można odnieść wrażenie, że w środku są tylko dwa poziomy. W rzeczywistości budynek ma trzy poziomy. Przeskalowanie można zweryfikować zerkając na wejściowe „drzwi”. Jeśli zmierzymy ich wysokość to okazuje się, że mają one aż 4 metry. Kolejnym przeskalowanym elementem są „okna”. Te nadrukowane nie oddają rzeczywistości. Architekci zdecydowali się wykorzystać szklane świetliki, które pozbawione są druku.

Glass Farm


Budynek ciekawie prezentuje się też wewnątrz. Wtedy najlepiej widać szklane ściany i sufit, który delikatnie wpuszcza światło do środka.

Mieszkańcom Schijndel budynek szybko się spodobał. Obecnie działają w nim biura, sklepy i centrum medyczne.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Projekty MVRDV | Architektura Holandii

fot. Persbureau van Eijndhoven, MVRDV, Deglazenboerderij