fot. Hufton + Crow

Szklarnia jak rzeźba. Otwiera się, kiedy zaświeci słońce

Nietypową konstrukcję ze szkła zaprojektowali architekci z pracowni Heatherwick Studio. Szklarnia według ich koncepcji przypomina rzeźbę, która niczym kwiat otwiera się, kiedy wzejdzie słońce.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie szklarni, która spełni wszystkie oczekiwania stawiane obiektom tego typu, a jednocześnie będzie pełnić architektoniczną atrakcję. Szklarnia zbudowana została na terenie ogrodu Woolbeding Gardens. To pochodząca z XVIII wieku posiadłość, która znajduje się niedaleko Midhurst, West Sussex w Anglii. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na zabytkowe zabudowania oraz ogród, który jest formą upamiętnienia historii Jedwabnego Szlaku. Rośnie tu ponad 300 gatunków roślin z 12 regionów świata.

Nową atrakcją ogrodu jest nietypowa szklarnia, która zbudowana została ze szkła i aluminium. Jej górną część stanowią strzeliste skrzydła, które dzięki specjalnemu mechanizmowi można otworzyć. Konstrukcja wykorzystuje mechanizm hydrauliczny, a otwarcie skrzydeł trwa cztery minuty. W chłodniejsze dni szklarnia jest zamykana, dzięki czemu w środku mogą rosnąć wybrane okazy tropikalnych roślin.

Spacerując po tym urzekająco pięknym ogrodzie, odkrywasz obiekt, który początkowo przypomina klejnot, by po chwili zmienić się w koronę, gdy szklarnia powoli się rozwija – opowiada architekt Thomas Heatherwick.

fot. Hufton + Crow

Szklarnia osadzona została w centralnej części posiadłości. W środku znaleźć można subtropikalne rośliny pochodzące z terenów, przez które wieki temu przebiegał historyczny szlak handlowy. W ogrodzie znaleźć można też rośliny, które trafiły do Wielkiej Brytanii właśnie poprzez Jedwabny Szlak. To między innymi rozmaryn, koper włoski i lawenda.

fot. Hufton + Crow, Raquel Diniz, źródło: Heatherwick Studio

Czytaj też: Ciekawostki | Wielka Brytania | Zieleń | Łąki kwietne  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły