fot. Filip Bramorski (Philgraphy)

Szkło wśród cegieł. Nowe stacje metra w Warszawie już działają

Pociągi na nowych stacjach linii metra M2 w Warszawie pojawiły się w niedzielę. Pasażerom oddano do użytku trzy kolejne przystanki.

Na ten moment mieszkańcy Pragi-Północ i Targówka czekali blisko trzy lata. Tyle właśnie trwała budowa stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Ich budowa zakończyła się w maju, ale ich otwarcie możliwe było dopiero po wydaniu zgody na użytkowanie przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dokumenty te wpłynęły do ratusza w piątek, 13 września. Dwie doby później uroczyście zainaugurowano działanie nowego odcinka.

Otwarte stacje to: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Stacjom towarzyszy cała infrastruktura: wejścia do metra, podziemne platformy dla pasażerów i tunele. Stacje wyróżniają się szarą, stonowaną kolorystyką i wizualnie odbiegają od przystanków linii metra M2, które oddane do użytku zostały kilka lat temu. Architekci nie powtórzyli motywu “motyli”, uznając, że na Pradze sprawdzą się wejścia o spokojniejszej formie, które nie będą zakłócać przestrzeni. Stąd prosta forma, szkło i metal.

fot. Filip Bramorski (Philgraphy)

Największe wrażenie zrobiło na nas wejście do stacji metra Szwedzka, które sąsiaduje z zabytkowym gmachem dawnego kompleksu fabryki kosmetyków Pollena. Ceglany obiekt zbudowany został w 1899 r. i dziś jest mocno zniszczony. Takie zestawienie starego budynku z nowoczesnym zejściem wzmacnia kontrast i przypomina kadry z filmów sc-fi. Projekt stacji powstał w firmie ILF Consulting Engineers Polska. 

fot. Filip Bramorski (Philgraphy), Warszawskie Metro

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły