Szkoła na dachu centrum handlowego. Tak to robią w Szwajcarii! 


Szkoła na dachu centrum handlowego. Tak to robią w Szwajcarii! 

Szkoła na dachu centrum handlowego zaprojektowana przez architektów z pracowni Herzog & de Meuron to istna gratka. Rzadko się zdarza, by łączyć pod jednym dachem dwa, tak odległe od siebie pod kątem funkcji obiekty, jakimi jest szkoła i centrum handlowe. Szkoła na dachu centrum handlowego powstanie w szwajcarskiej Bazylei. Szkoła średnia dla ponad 600 uczniów powstanie w ramach przebudowy centrum handlowego Dreispitz Nord, które ma stać się częścią nowo powstającego kompleksu. Co więcej, budynek edukacyjny ma stać się centralnym punktem całej inwestycji. 

Plan przebudowy kompleksu został zaprezentowany w 2017 roku przez konsorcjum firm Christoph Merian Foundation oraz The Migros Basel Cooperative wraz z władzami miasta Bazylea, które współuczestniczyły w tworzeniu koncepcji przebudowy tego sporego kwartału miasta.


Jak wyjaśnia zespół architektów, ze względu na to, że szkoła musi jak najszybciej rozpocząć działalność, decyzja rządu daje całej inwestycji Dreispitz Nord silne wsparcie zarówno prawne, jak i techniczne, a także wzmacnia wizję większego zagęszczenia miasta. Ogólny plan generalny zakłada wybudowanie kilkunastu obiektów, w których znajdą się zarówno lokale handlowe, jak i biurowe. Na terenie inwestycji powstanie również około 800 apartamentów, dwie zielone przestrzenie, mające pełnić funkcję sąsiedzkiego miejsca spotkań, a także kawiarnie i restauracje.

W ścisłym centrum inwestycji powstanie szkoła, a także wielofunkcyjna sala gimnastyczna będąca dostępna wieczorami dla klubów sportowych, stowarzyszeń sportowych i innych organizacji, które wyrażą zaintereosowanie użytkowaniem obiektu. Zakończenie prac zakładane jest na 2021 rok.

Czytaj też: Metamorfoza | Miasto | Osiedle | Technologia | Park  | Edukacja | Drewno

źródło: materiały prasowe / Herzog & de Meuron 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły