fot. Przemysław Turlej

Szkoła podstawowa w Cerekwicy pod Poznaniem

Jest nowoczesna i ma prosty kształt. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Lab 3 Architekci. Szkoła podstawowa w Cerekwicy znajduje się przy ulicy Szamotulskiej i Przybrodzkiej. Jej nowoczesna forma została dokładnie przemyślana – już sam gmach ma edukować uczniów i uczyć wrażliwości na wszystko, co ich otacza.

Szkoła podstawowa w Cerekwicy zbudowana została w centralnej części działki. Przed wejściem głównym wydzielono strefę publiczną, obejmującą przestronny plac, parking dla samochodów osobowych oraz stanowiska dla rowerów. Po zachodniej stronie wydzielono półprywatną przestrzeń z boiskami i bieżnią. Południową część placówki zajęły tereny zielone, które wzbogacono o nowe nasadzenia.

Architekci podzielili bryłę szkoły na segmenty, które odpowiadają głównym funkcjom obiektu. Dwukondygnacyjna część dydaktyczno-administracyjna zlokalizowana została od strony południowej. W ten sposób zadbano o odpowiednie nasłonecznienie sal lekcyjnych.

Parterową część sportową usytuowano w północno-zachodnim skrzydle budynku w powiązaniu z zewnętrznymi boiskami oraz bieżnią. Segment zawierający stołówkę mieści się w północno-zachodnim skrzydle, w pobliżu holu wejściowego, sali sportowej i strefy dostaw – opisują autorzy projektu.

W sumie uczniowie mogą korzystać z 16 sali lekcyjnych. W budynku nie zabrakło zaplecza administracyjnego z sekretariatem, gabinetami dyrekcji, pokojem nauczycielskim i gabinetami specjalistycznymi. Do dyspozycji uczniów oddano świetlicę i bibliotekę.

Szkoła w Cerekwicy to raj dla tych dzieci, które uwielbiają sport. Sala zajęć wychowania fizycznego obejmuje pełnowymiarowe boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz boiska do gry w piłkę ręczną i mini-siatkówkę. W części sportowej przewidziano salkę zajęć korekcyjnych, szatnie z zapleczem sanitarnym oraz pomieszczenie trenera. Program funkcjonalny szkoły uzupełnia przestronna strefa holu wejściowego z otwartym widokiem na wewnętrzny dziedziniec, portiernią oraz miejscem oczekiwania na dzieci.

fot. Przemysław Turlej

Budynek nie jest wysoki – to ukłon wobec małej zabudowy miejscowości. Charakterystycznym detalem architektonicznym jest zadaszenie głównego wejścia. Architekci zaprojektowali monolityczną płytę żelbetową, która oparta została na ścianie z betonu. Zarówno fasady jak i wnętrza mają warte uwagi detale. To między innymi obramowania okien, portale wejściowe do sal lekcyjnych i ściany z betonu architektonicznego. Paleta kolorystyczna została ograniczona i oparta o biel i gamę szarości. Kolorystycznym urozmaiceniem są niebieskie dodatki.

W realizacji nie mogło zabraknąć proekologicznych rozwiązań służących obniżeniu zużycia energii i zmniejszeniu wykorzystania zasobów naturalnych. Zastosowano między innymi przegrody o wysokiej izolacyjności cieplnej, instalacje wentylacji mechanicznej z rekuperacją, oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne i system tak zwanej wody szarej.

Dodatkowo w obiekcie rozmieszczono kilkanaście informatorów dotyczących ochrony środowiska, oszczędzania energii i zasobów naturalnych oraz zastosowanych w budynku rozwiązań technicznych, realizujących te założenia. Kto wie, może w takich warunkach dorastają właśnie przyszli architekci?

źródło: Lab 3 Architekci

Czytaj też: Edukacja | Architektura w Polsce | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie